Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözde Mavi Marmara Soruşturması

11.08.2010 19:52
Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi Mavi Marmara için ifade verdi

İsrail'de Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskınla ilgili kurulan Turkel Komisyonu'na bugün de Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ifade verdi. Aşkenazi, ifadelerinde yardım gemisindeki sivillerde silah bulunduğunu ve en az bir İsrail askerinin silahla vurulduğunu iddia etti.
 

Bugün komisyonun karşısına çıkan Aşkenazi, baskın sırasında ilk ateşin gemidekiler tarafından açıldığını öne sürdü. Bir İsrail komandosunun karnından vurulduğunu belirten Gabi Aşkenazi, askerin gemiden inmeye zorlandığı sırada da karşı ateş açtığını anlattı. Adli incelemelerin sonunda ise askere isabet eden kurşunun İsrail silahlarından çıkmadığının anlaşıldığını söyleyen Aşkenazi, bunun da gemideki eylemcilerde silah olduğuna dair bir kanıt olduğunu savundu. Filoyu organize eden sivil toplum kuruluşları, gemide silah olduğu iddialarını reddetmişlerdi.

Turkel Komisyonu'na önceki gün Başbakan Benjamin Netanyahu, dün de Savunma Bakanı Ehud Barak ifade evermişti. Aşkenazi, İsrail askerlerinin neden saldırdığına dair en detaylı bilgiyi veren isim olurken, İsrail askerlerinin de gemide karşılaşabilecekleri direnişin şiddetini göz ardı ettiklerini kaydetti. Aşkenazi, operasyona daha fazla asker katılması gerektiğini kastederek, askerlerin "daha steril koşullarda" gemiye çıkmaları için daha fazla çalışma yapılmış olması gerektiğini dile getirdi.

Aşkenazi, askerlerin halatlarla geminin güvertesine inmekte başarısız olunca helikopterler çıkarma yapmak için güverteyi boşaltmak amacıyla sersemletici bomba (stun grenade) kullandıklarını söyledi. Eylemcilerin askerleri dövdüğünü, bıçakladığını ve hatta onlara ateş ettiğini iddia eden Aşkenazi, hayati tehlike içinde olan askerlerin de ateş açarak cevap verdiklerini dile getirdi.

Gemiye çıkarma sırasında keskin nişancıların da kullanılmış olması gerektiğini dile getiren Aşkenazi, "Bu askerlerimize yönelik riski azaltabilirdi ama gerilimi önlemezdi" dedi.

Üç saat süren ifadesinde operasyonun başarısızlığının da ordunun İHH hakkında yeteri bilgiye sahip olmamasından da kaynaklandığını dile getiren İsrail Genelkurmay Başkanı, Netanyahu ve Barak'ın aksine operasyonun sorumluluğunu da üslendiğini dile getirdi.

Emekli yargıç Jacop Turkel'in başkanlık ettiği 5 kişiden oluşan komisyonun, herhangi bir ceza uygulama yetkisi bulunmuyor.

 

Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri