Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail medyası şaşırttı

22.10.2009 13:55
İsrail'in ülke olarak güttüğü politika sonunda onları da rahatsız etti. İsrail medyası öyle bir günah çıkardı ki...
İsrail'in en büyük gazetelerinden biri olan Haaretz, “Yalnız bir millet” başlıklı yorumunda İsrail’in, son dönemde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelere olumsuz yaklaşımını sert dille eleştirirken “İsrail, dünyanın geri kalan bölümüne darbe üstüne darbe vuruyor. Düşmanlarını vurur ve şimdi de resmi politikalarına tümüyle uymayan dostlarını da... Herkesi vurup boykot ederek sonunda yalnız başımıza kaldık” dedi.

YALNIZ BİR MİLLET

İsrail’in son dönemde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye takındığı tavır, ülke içinden de tepki yaratmaya başladı. Haaretz gazetesinin tanınmış yazarı Gideon Levy’nin kaleme aldığı “Yalnız bir millet” başlıklı yorumda İsrail”in “uluslararası bir parya” ya dönüşmekte olduğu, artık düşmanlarının yanısıra dostlarını da vurduğuna dikkat çekildi.

Yorumda “Dünyanın geri kalan kısmı suçludur. İskandinavlar bize karşıt, Türkler düşman, Fransızlar ve İngilizler İsrail’den nefret ediyor. Çinliler sadece Çinli ve Hintliler bize herhangi bir şey öğretemez” eleştirilerine de yer verildi.

SON DÖNEMDE YAŞANAN GELİŞMELER

Haaretz gazetesince Gideon Levy imzası ile yayımlanan “Yalnız bir millet” başlıklı yorumda İsrail’in son dönemde çeşitli ülkelere karşı takındığı olumsuz tutum sert dille eleştirildi. Bu çerçevede, Türkiye’ye tatil boykotu, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, İsrail’in Gazze’de suç işlediği savunulan Goldstone raporuna “evet” dediği için Çin’in Büyükelçiliği’ndeki resepsiyonuna katılmaması, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in İsrail’den Gazze’ye geçmesinin veto edilmesi gibi son dönemde yaşanan çeşitli gelişmelere dikkat çekildi.

BUNUN CEZASI BOYKOTTUR

İsrail’in Washington Büyükelcisi Michael Oren’in gelecek hafta ABD’deki yeni Yahudi lobi örgütü J. Street tarafından düzenlenecek konferansı da boykot edeceğine de işaret eden yorumda bunun özellikle “ciddi” bir gelişme olarak nitelendirildi. Yorumda, J.Street üyelerinin tek istediği “adil ve barışçıl” bir İsrail olduğu belirtilerek, “Bu onların günahı ve bunun cezası boykottur” ifadesi kullanıldı.

Gideon Levy, dünyayı kesin bir biçimde “bizimle olanlar ile düşmanlarımız” arasında bölmenin “umutsuzluk ve yönünün tamamen kaybedildiğinin işareti” olarak değerlendirdiği yazısında İsrail’in “uluslararası parya” haline gelmekte olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"BİR TEK ABD KÖR MÜTTEFİKİMİZ OLMAYI SÜRDÜRÜYOR"

“Ve bu kime borçluyuz? Dökme Kurşun (Gazze) Operasyonu, örneğin. Bir tek ABD, tüm hatalarımıza rağmen otomatik ve kör müttefikimiz olmayı sürdürüyor. Statüsünün o kadar bozulduğunu gören başka bir demokrasi, ilk olarak kendisine ‘ne hatta yaptın?’ diye sorardı.

İsrail’de ise yaklaşım, bunun tam tersi: dünyanın geri kalan kısmı suçlu. Skandinavlar bize karşıt, Türkler düşman, Fransızlar ve İngilizler, İsrail’den nefret ediyor. Çinliler sadece Çinli ve Hintliler bize herhangi bir şey öğretemez.”

Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri