Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin Yönetimi'ne devredildi.

17.11.2010 18:29
İsrail'den Gajar köyünden çekilme kararının ardından ikinci adım... İsrail, Batı Şeria'daki Nablus'ta tüm sorumluluğu Filistin Yönetimi'ne devretti. Nablus'ta durum 2000 yılı intifadasından önceki duruma döndü.

 

Filistin yerel haber ajanslarından Maan'ın verdiği habere göre,, konuyla ilgili resmi bir kaynak, bugün Nablus'ta durumun, hemen hemen 2000 yılı intifadasından önceki duruma döndüğünü ve Filistin yönetimi'ne bağlı güvenlik güçlerinin kentte normal yaşamı tesis ettiği belirtildi.

Ajans, iki taraf arasındaki anlaşma uyarınca, Filistin güvenlik güçlerinin bundan sonra kentte 24 saat süreyle denetimi elinde bulunduracağı ifade edildi.

Bu arada, kentin batı girişindeki Beyt İba askeri kontrol noktasında da güvenlikten tümüyle Filistinli güvenlik güçlerinin sorumlu olacağı kaydedildi.

Filistinli kaynağa göre, İsrail ordusu askerleri, olağanüstü durumlar haricinde artık kente girmekten imtina edecek; herhangi bir girme durumunda da Filistin tarafını haberdar edecek.

İsrail ordusunun, yine de bir telefonla haberdar ederek, istediği takdirde Nablus'a girme imkanının bulunduğunu belirten yetkili, ancak bu adımın İsrail ile Filistin tarafı arasında güveni artırmaya yönelik olduğunun altını çizdi.

Batı Şeria'da geçen İntifada döneminde İsrail ordusu askerleri ile Filistinli militanlar arasında şiddetli çatışmalarının yaşandığı kentlerden biri olarak bilinen Nablus, 2007 yılı sonunda, dönemin ABD Başkanı George Bush'un liderliğinde, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bir araya geldiği Annapolis zirvesinden sonra, Batı Şeria'da güvenlik açısından pilot bölge olarak seçilmişti.

Amerika, Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin eğitimine doğrudan müdahil olurken, bu çerçevede Nablus'a yeni eğitilen Filistin güvenlik güçleri konuşlandırılmış; kent, kısmen de olsa güvenlik kontrolünün Filistinliler'e bırakıldığı ilk Filistin kentlerinden olmuştu.

-EL AKSA ŞEHİTLERİ'NİN 75 ÜYESİNE AF-

Bu arada, İsrail,çoğunluğu El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın 75 üyesini daha affetti.

Daha önce İsrail ordusu tarafından ''aranan'' kişiler konumundaki Filistinliler, silah bırakma anlaşmasına uyarak, bir süredir gözetim altında tutuluyordu.

Af kararının, Kurban bayramı nedeniyle, Filistinliler'e bir jest olarak geldiği belirtildi. Affa uğrayanların 7'sinin Nablus'tan olduğu kaydedildi.

-NABLUS VALİSİNE SUİKAST TEŞEBBÜSÜ-

Öte yandan, Filistin güvenlik güçleri, Nablus Valisi Cebrail El-Bekri'ye suikast teşebbüsü hazırlığında oldukları iddiasıyla, Nablus'ta bir grup Hamas mensubunu tutukladı. Filistinli güvenlik güçlerinin, grubun Nablus'taki merkezini de basarak çok sayıda silah ve nakit paraya el koyduğu bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, Filistinli kaynaklara dayanarak, grup üyelerinin Batı Şeria'da aktif olduklarını ve Nablus valisini öldürme amacında olduklarını belirtti.

Tutuklananların, Gazze Şeridi'ndeki yönetimi elinde bulunduran Hamas' örgütünün askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları mensubu oldukları ve Hamas yönetimiyle de doğrudan temas halinde bulundukları öne sürülüyor.

Grubun, valiyi öldürme hazırlıkları yanı sıra Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcileri kaçırma, Kudüs'te İsrailli hedeflere intihar eylemi planları içinde oldukları da iddia edildi.

Batı Şeria'dan gelen bu iddialara, Gazze'de Hamas örgütünün üst düzey liderlerinden Mahmud Zahar sert tepki gösterdi. Zahar, ''Birleşme yolundaki görüşmeleri bir yana bırakarak, ne Gazze Şeridi'nde ne de Batı Şeria'da suikast yöntemine başvurmak bizim yöntemimiz değildir'' dedi.

GAZZE'DE BİR ARACA FÜZE SALDIRISI: 1'İ AĞIR, 3 YARALI

İsrail ordusu tarafından Gazze kentinde akşam saatlerinde bir araca düzenlenen füze saldırısında, bir Filistinli'nin ağır, araçtaki diğer 2 Filistinli'nin ise hafif yaralandığı bildirildi.

Gazze'deki yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, araç, Gazze kentinin merkezinde El Wahde caddesi üzerinde, İssaviyye kaşağında hareket halindeyken patlama meydana geldi.

Görgü tanıkları, içinde 4 kişinin bulunduğu aracın füze ile vurulduğunu öne sürdü.

Araçtakilerin Gazze'deki radikal gruplardan İslam Ordusu (Ceyş ül-İslam) mensubu oldukları öne sürülüyor.

İsrail ordusu, henüz iddialarla ilgili bir açıklama yapmadı.

İsrail ordusu tarafından, Kasım ayı başında da Gazze'de yine hareket halindeki bir araca füze saldırısında bulunulmuş ve İslam Ordusu liderlerinden biri öldürülmüştü

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri