Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail neden bu kadar saldırgan

20 Şubat 2009 / 14:28
Küresel BAK tarafından düzenlenen toplantıda İsrail'in Filistin saldırganlığı, Obama dönemi ve Ortadoğu politikalarıyla NATO'nun durumu tartışıldı.
Küresel BAK, 18 Şubatta, Eğitim Sen 2 Nolu şubede İsrail'in Filistin saldırganlığı, kökenleri, nedenleri başlıklı bir toplantı yaptı.

Toplantıda, Radikal gazetesi yazarı Cayda Karan ve Küresel BAK aktivisti, yazar Roni Margulies konuşmacıydılar. Moderasyonu Küresel BAK aktivisti Nilüfer Uğur Dalay yaptı.

Roni ve Ceyda İsrailin Gazze saldırısını hem İsrail hem Filistin cephesinden yorumladılar.

Konuşmalarda, İsrailin Yahudi devletini yaşatma amacı devam ettiği sürece bölgede bir barışın kurulamayacağının altı çizildi.

Filistin cephesinde ise Hamasın artık bir güç olarak kabul edilmesinin kaçınılmaz olduğu söylendi.

İkinci bölümde, ABDde Obama dönemi ve ABDnin Ortadoğu politikalarının bugünü ve yarını, Türkiyenin bu yeni politikalar sonucunda alacağı konum konuşuldu.

Konuşmalarda, Obamanın Ortadoğu politikalarını oluşturduğu ve bu çercevede Türkiyeye rol vermeyi amaçladığı söylendi. Ayrıca, Mısır ve Suudi Arabistan arasındaki Ortadoğuya egemen olma mücadelesinin bu rol biçmeyi etkileyeceği ortada dendi.

Son bölümde de Afganistan ile ilgili son gelişmelere bağlı olarak NATOnun durumu tartışıldı.

Obamanın Iraktan asker çekerken Afganistana asker göndermesinin nedeni olarak Çini sıkıştırma planları olabileceği söylenirken, Türkiyenin ise Ortadoğuda daha güçlü bir rol için Afganistana asker göndermeyi planlayabileceği konuşuldu.

NATO kampanyası duyurusu ve eylem takviminin konuşulmasının ardından toplantı sona erdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri