Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kudüs kararına 'boykot' büyüyor

16.10.2010 00:28
İsrail'in ev sahipliği yapacağı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) turizm komitesi konferansı için Kudüs'te ısrar etmesine boykot.

İsrail'in ev sahipliği yapacağı Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) turizm komitesi konferansı için Kudüs'te ısrar etmesi üzerine, İngiltere Türkiye ve İspanya'nın ardından Güney Afrika Turizm Bakanlığı da Kudüs konferansına katılmayacağını açıkladı.

 

İsrail'in Filistin'e karşı uygulamalarını beyaz yönetimin ırkçı idaresine benzeten ve Tel Aviv'e karşı sert eleştirileriyle bilinen Güney Afrika Sendikalar Birliği (COSATU) yöneticileri, sendikanın dış ilişkiler sekreter yardımcısı Zanele Matebula aracılığıyla yaptıkları açıklamada, Turizm Bakanlığı'nın kararını memnuniyetle karşıladılar.

 

Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika'da milyonları greve götüren COSATU''nın sekreteri açıklamasında," İsrail'in toplantısına katılmamakla İlgiltere, İspanya ve Türkiye'e katıldık" dedi. Matebula sözlerini, " Konferansı boykot etme nedenimiz, İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov'un, konferansa katılımın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunun tasdiki anlamına geleceği yönünde ki açıklamalarıdır." diye sürdürdü.

 

Güney Afrika Turizm Bakanlığı sözcüsü Trevor Bloem de yaptığu açıklamada, Kudüs'e gitmeme kararlarını, "mantıklı nedenlerimiz" var şeklinde yorumladı.

 

İki yılda bir tekrarlanan OECD konferansı 20-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

 

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri