Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail polisi Filistinli alimi gözaltına aldı

23.03.2009 17:22
Kudüs Müessesi Başkanı Raid Salah bugün gözaltına alındı.
İsrail polisi "1948'den Bu yana İşgal Altındaki Filistin İslami Hareketi Başkanı" Raid Salah'ı gözaltına alırken kuruluşun ofisini de mühürledi. Kuruluş Kudüs şehrini 2009 yılı Arap Kültür Başkenti ilan etmişti. İsrail polisi kuruluşun faaliyetlerini geçici olarak durdurdu.

Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde, geçen yılın son aylarında oturdukları evden mahkeme kararıyla tahliye edilen El-Kürdi ailesinin evinin yakınındaki boş alanda kurulan protesto çadırında "2009 Arap Kültür Başkenti Kudüs" etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen toplantıya İsrail polisi müdahale etti.

Basın toplantısı, Batı Şeria'daki duvar karşıtı eylemleriyle bilinen, Naalin köyünde önceki haftalarda yaralanan Amerikalı barış eylemcisi Tristan Anderson'un ailesi tarafından düzenlenmişti.

Filistinlilerle Dayanışma Hareketi eylemcilerinin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 20 kadar polis, toplantıyı izlemeye gelen basın mensuplarını engelledi, toplantıya katılanları da dağıtmak istedi. Polisin müdahalesine direnen, aralarında bir Danimarkalı, bir Amerikalı barış eylemcisinin de bulunduğu 7 kişi polis araçlarıyla götürülürken, götürülenler arasında Şeyh Raed Salah'ın da yer aldığı bildirildi.

Bir basın mensubu ile bir kadının da polis tarafından dövüldüğü belirtildi.

TİMETURK - AJANSLAR
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri