Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail protestosunda arbede

02 Ocak 2009 / 14:28
ABD'nin Adana Konsolosluğu önündeki İsrail protestosunda göstericilerle çevik kuvvet arasında arbede yaşandı
Gazze'ye yonelik saldırılarını sürdüren İsrail ile destekçisi ABD'yi protesto etmek amacıyla Saadet Partisi öncülüğünde merkez Yüreğir ilçesindeki Asri Mezarlık önünde bir araya gelen göstericiler, buradan konvoy eşliğinde Ceyhan yolu üzerinde bulunan ABD Adana Konsolosluğu önüne geldi. Burada geniş güvenlik önlemi alan polis, göstericileri konsolosluk binasına yaklaştırmadı. Ellerinde Filistin bayrakları ile slogan atan göstericiler, üzerinde İsrail saldırısında ölen çocukların fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıdı. Göstericilerden bazıları yüzlerini Filistinliler gibi poşu ile kapatırken, konsolosluk önüne bırakılacak siyah çelenk üzerindeki ayakkabı dikkat çekti.

Saadet Partisi İl Başkanı Sıtkı Cengil'in açıklaması sırasında bazı göstericiler İsrail bayrağını ateşe vererek çiğnedi. Sürekli tekbir getiren göstericiler, attıkları sloganlarla İsrail'i ve İsrail'in yanında yer alan ülkeleri kınadı.

Polis, basın açıklamasının ardından, Cengil ve beraberindeki küçük bir grubun siyah çelengi konsolosluk kapısına bırakmasına izin verdi. Üzerinde asılı ayakkabıyla Bush yönetimine mesaj veren grup, çelengi kapıya bıraktı. Cengil, burada yaptığı açıklamada, İsrail ve ABD yönetimini lanetlediklerini belirterek, Filistin'in bir gün mutlaka özgürlüğüne kavuşacağını ifade etti.

Başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerini Gazze'deki katliama seyirci kalmamaya çağıran Cengil, ABD Başkanı seçilen Barack Obama'ya da Bush'un düştüğü yanlışa düşmemesi uyarısında bulundu.

Çelengin konsolosluk girişine bırakılması sırasında göstericiler arasından bir grup yumurta atmak isteyince, göstericilerle çevik kuvvet arasında arbede yaşandı. Olaylar, polisin ve bazı göstericilerin sağduyulu davranması sayesinde büyümeden önlendi. Taşkınlık çıkaranlar, göstericileri yönlendiren parti yetkilileri tarafından uzaklaştırıldı. Göstericiler, daha sonra geldikleri araçlarla konsolosluk önünden ayrıldı. Polisin konsolosluk önünde aldığı güvenlik önlemi sürüyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri