Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Sarkozy'e suikast mi yaptı?!

27 Haziran 2008 / 08:59
Sarkozy'nin uğurlama töreninde yaşanan kaos sonrası analizler olayın intihar değil bir suikast olabileceği yönünde...
Sarkozy uğurlamasında intihar ettiği öne sürülen askerin ailesi konuştu: Bu imkansız!

Dün Ben Gurion Hava limanında Sarkozy’nin uğurlama töreninde yaşanan olaylar belirsizliğini koruyor. Selamlama kıtasında asker olan Raed Es’ad Ganim Salı günü İsrail polisinin açıklamasına göre Ganim Beyt Cin de yaşayan askerin intihar ettiğini öne sürülmüştü.

İsrail polisi sözcüsü Miki Rozenfeld bu konuda soruşturma açıldığını açıklamasında bulundu.

Öldürülen askerin kardeşi olan Naif Gaidin Yediot Ahronot gazetesine yaptığı açıklamada kardeşinin intihar ettiğine dair yapılan açıklamanın tamamen bir hikaye olduğunu ve buna inanmadığını ifade etti.

Gaidin şöyle devam etti: “İntihar etmesi için hiç bir sebep yok. Ya bizim bilemediğimiz bir olay olmuştur ya da başka bir İsrail askeri tarafindan vurulmuştur.”

Diğer taraftan İsrailli siyasi yorumcular askerin intihar etmek icin Sarkozy’i uğurlama törenini seçmesini cok garip buldular.

Gazeteci yazar Ahmed Varol ise bugün Vakit gazetesinde yayınlanan "Hain Olmert Öldürülmeli" başlıklı köşe yazısında çarpıcı iddialara yer verdi.

Konuyla ilgili makalenin bölümü şöyle:

"Hain Olmert Öldürülmeli"

"Sarkozy'nin veda töreninde ilginç bir olay yaşandı. Bir asker kendine kurşun sıktı ve hastaneye kaldırılırken öldü. Bazılarına göre olay kazaydı, bazılarına göre ise intihar. Adam intiharı şova dönüştürmek mi istemişti ki böyle önemli bir tören mekânını seçmişti? Ama kimse "suikast girişimi" demedi. Acaba askerin, Olmert ya da Sarkozy'yi kuvvetli ihtimalle de Olmert'i öldürme teşebbüsünde bulunduğu sırada koruma görevlilerinin müdahalede bulunmuş olmaları ve mermilerin askerin kendi üstüne boşalmış olması muhtemel değil midir? Olaydan hemen sonra Sarkozy'yi apar topar uçağa bindirmeleri, Olmert'in etrafında da koruma görevlisi duvarı örmeleri bu ihtimali akla getirmiyor mu?

Bu kanaati bir komplo teorisi sayabilirsiniz. Ama aşağıda vereceğim bilgiler tamamen doğru. Filistinlilerle anlaşma imzalaması yüzünden Rabin'in öldürülmesi olayıyla bu bilgiler arasında irtibat kurun ve Sarkozy'nin uğurlanması töreninde yaşanan olaydan bir komplo teorisi de siz çıkarın.

İsrail'in "aşırı" diye nitelendirilen kesiminin dinî liderlerinden Haham Şalom Dov Volpe, Tel Aviv'de bir hahamlar toplantısında yaptığı açıklamada aynen şunları söyledi:

"Şu hain Olmert, Nazilerle işbirliği yapıyor. Biz eğer ki gerçekten bir hukuk devletinde yaşıyor olsaydık onun, Haim Ramon, Tzipi Livni ve Ehud Barak ile birlikte asılması gerekirdi… Şu an bunların hepsinin idam ipine bağlanmış olmaları lazımdı. Çünkü bunlar Filistin Özerk Yönetimi'yle anlaşabilmek için topraktan taviz vermeye niyetleniyorlar."

İşin gerçeğinde hukukun icrası açısından bunun gerekliliği konusunda biz de aynı kanaati taşıyoruz. Ama Haham Dov Volpe'nin ileri sürdüğü gerekçeden dolayı değil. Kundaktaki bebekleri katlettiklerinden, sokakta oynayan çocukların üzerine füze fırlattıklarından, yedi çocuk sahibi anneyi katlettiklerinden, kahvaltı sofrasında bir aileyi toptan yok ettiklerinden, insanların ilaç almalarını ve tedavi için dışarı çıkmalarını engellemek suretiyle ölümlerine sebep olduklarından dolayı."

Bu haber toplam 710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri