Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail savaş sözü verdi

18.10.2009 00:16
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Ordusunu Gazze'de savaş suçları işlemekle suçlayan Birleşmiş Milletler (BM) raporunu gayri meşru ilan etmek için uzun süreli bir diplomatik savaş sözü verdi.
Richard Goldstone'ın hazırladığı BM raporunun, Orta Doğu'da ABD destekli yürütülen barış çabalarına zarar verebileceğini iddia eden Netanyahu, İsrail'in eleştirilere karşı sürekli mücadele vereceğini söyledi.

Reuters'a konuşan bir İsrailli yetkilinin aktardığına göre, "İsrail gayri meşrulaştırmayı gayri meşrulaştırmalıdır." diyen Benjamin Netanyahu, kampanyanın "bir iki hafta değil belki yıllarca sürebileceğini" belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyi, geçen Aralık ve Ocak aylarında Gazze'de yaşanan savaşta işlediği suçlar nedeniyle hem İsrail'i hem de Hamas'ı kınayan Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone'in raporunu Cuma günü kabul etmişti.

47 ülkenin üye olduğu Konseyin özel oturumunda 25 üye, Goldstone yönetimindeki BM heyetiyle işbirliği yapmayan İsrail'i eleştiren karar lehine oy vermişti. Oylamada 6 üye karar aleyhine oy kullanırken, 11 üye ise çekimser kalmıştı.

BM kararı, raporda yer alan ve tarafların 6 ay içerisinde güvenilir bir soruşturma yapamadıkları takdirde Gazze'deki savaş suçları meselesinin BM Güvenlik Konseyi'ne ve belki daha sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi gerektiği yönündeki tavsiyeleri desteklemişti
Bu haber toplam 2462 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri