Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İsrail savaş suçlarından yargılanarak cezalandırılsın"

31 Aralık 2008 / 17:38
Filistin Büyükelçisi Maruf, İslam dünyasını İsrail'e karşı tek vücut olmaya çağırdı.
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcoğlu'nun başsağlığı dileklerini kabul eden Filistin Büyükelçisi Maruf, İslam dünyasını İsrail'e karşı tek vücut olmaya çağırarak, "Destek geliyor, ama hep yarım kalıyor. Daha çelişkisiz siyasi tutum ve tavır alınması lazım. İslam dünyası tek kararla ortaya çıkmalı yoksa en ufak anlaşmazlık bize zarar verir" dedi.

İsrail'in savaş suçu işlediğini belirten Maruf, uluslararası mahkemede yargılanarak cezalandırılması gerektiğini savundu.

BBP lideri Yazıcıoğlu, bir grup partiliyle birlikte Ankara'daki Filistin Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Yazıcıoğlu, "İsrail kuruluşundan bu yana Ortadoğu'ya hep kan, kin ve çatışma kültürünü getirdi. Tüm dünyanın gözü önünde işlemeye devam ediyor. Daha Lübnan'da enkazlar arasından çıkan mavi emzikli bebeğin görüntüsü kimsenin gözünün önünden gitmedi. Şu an Gazze'ye yaptığı saldırıyla cinayetlerine devam ediyor. Bu haliyle biz İsrail'i bir terörist devlet olarak görüyoruz. Uluslararası hukuku, BM kararlarını hiçe sayarak yaptığı insanlık dışı suçu BBP ve Türk milleti olarak nefretle kınıyoruz" diyerek, Büyükelçi Nebil Maruf'a şehit olan Filistinliler için başsağlığı dileklerini iletti.

Uluslararası toplumun derhal adım atması gerektiğini bildiren Yazıcıoğlu, "Derhal İslam Konferansı Örgütü çok net tavır ortaya koymalı. BM derhal toplanarak meseleye el koymalıdır. Irak'ta bazı silahların varlığını iddia ederek, Irak'a müdahale edenler neden İsrail'e müdahale etmiyorlar? Tüm dünya daha net daha anlaşılır şekilde İsrail'e yaptırım uygulamalı" dedi. BBP lideri ayrıca, Türkiye'nin protesto amacıyla İsrail'le ticari ve diplomatik bağlarını kesmesi ve İsrail mallarına boykot uygulaması
gerektiğini söyledi.

"İsrail savaş suçlarından yargılanarak cezalandırılsın"
Büyükelçi Maruf ise ziyaretinden dolayı teşekkür ettiği Yazıcıoğlu'na, "2 halk arasındaki güçlü kardeşlik bağlarına dayanarak ben de size başsağlığı diliyorum. Filistin'de şehit düşenler aynı zamanda sizin de kardeşleriniz, çocuklarınız" diye konuştu. İsrail'in tüm uluslararası kanunları çiğnediğini belirten Büyükelçi Maruf, "Şu an Gazze'de işlenen savaş suçu. İsrail'in yaptıkları insan haklarına, uluslararası hukuka ve 4. Cenevre Anlaşması'na aykırı. Filistin'de yaşanan tam anlamıyla bir soykırım.

Filistin halkını tümüyle yok etmeye çalışıyorlar. Bizim istediğimiz bu yüzden uluslararası toplumun suçlulara yaptırım uygulayarak yargı önüne çıkarması. Bu katliamın sorumlularının mahkeme karşısına çıkarılarak cezalandırılmaları" dedi.

"İslam dünyası İsrail'e karşı tek ses tek vücut olmalı"
İsrail'in baskın gücü ve teknolojisine rağmen Filistin halkının direnişinin süreceğini ifade eden Büyükelçi Maruf, "İsrail'in teknolojisini ve tanklarını yok edemeyiz, ama öyle bir irademiz var ki bu irade İsrail'in kazanmasını engelleyecek. Fakat bu mücadelemizde tüm Arap ve İslam dünyasının desteğine ihtiyacımız var. Yardım alıyoruz ama yeterli değil. Hep yarım kalıyor. Daha çelişkisiz siyasi tutum ve tavır alınması lazım" şeklinde konuştu. İsrail'in saldırılarına karşı İslam dünyasının tek vücut olarak karşı durması gerektiğini söyleyen Büyükelçi Maruf, "Öncelikle biz İslam dünyasından bizim yanımızda açık ve net şekilde olmalarını istiyoruz. Bu sadece destek açıklamalarıyla olacak şey değil. Bugün Kahire'de Arap Dışişleri Bakanları toplanıyor. Cumartesi de İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplanacak. İstediğimiz; tutumlarının bir olması ve Arap, İslam dünyasının tek kararla ortaya çıkması. Ambargonun kaldırılması ve Gazze'yi kapatan tüm sınırların açılması. Bunlar gerçekleştiği takdirde bölgede barış için tekrar adım atılacak. Bunlar öncelikli isteklerimiz. Önce hepsinin tek bir tutum içinde olmasını istiyoruz. Aralarındaki en ufak bir anlaşmazlık bize zarar verecek" dedi.

"İsrail Hamas'ı değil Filistinli çocukları vuruyor"
İHA muhabirinin İsrail Güvenlik Kabinesi Üyesi Bakan Isaac Herzog'un 'Gazze'de öldürdüklerimizin yüzde 90'dan fazlası Hamas militanı ve komutanı' şeklindeki dün yaptığı açıklamayı hatırlatması üzerine Büyükelçi Maruf, bu iddiaların tümüyle gerçekten uzak olduğunu bildirdi.

Maruf, İsrail bombardımanının okulları ve evleri hedef alarak sadece sivilleri katlettiğini şu sözlerle ifade etti:

"İsrail'in başlattığı savaş Hamas'a karşı değil. Filistin halkına karşı uygulanan bir savaş. Gazze'nin yüzölçümü 352 kilometrekare ve 1,5 milyon kişi yaşıyor. Burası metrekare başına dünyadaki en yoğun nüfusa sahip. Bombalar nasıl atılırsa atılsın, siviller ölüyor. Siz sadece ekranlara bakın. Dün 5 tane çocuk şehit düştü. 2 gün önce yine BM'nin yaptırdığı okulda 5 çocuk öldürüldü. İslam Üniversitesi bombalandı. Üniversitenin ne alakası var? İnsanların yaşadığı evlere saldırı oldu. Buralarda sivillerin yaşamadığını mı düşünüyor? Üniforma giyenler sadece Filistinli trafik polisi ve onlara da hiçbir askeri eğitim verilmedi. Sadece trafik akışı ve günlük hayata ilişkin düzenlemeleri yürütüyorlar."
Kaynak:
Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri