Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail sitesinden müthiş iddia!

23.06.2010 11:55
İsrail'in Debka sitesi müthiş bir iddia ortaya attı. İddiaya göre Hizbullah'ın lideri Türkiye'ye gelecekti ama korktu.

İsrail’in istihbarat çevreleriyle yakınlığıyla bilinen Debka istihbarat sitesi, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın geçen hafta Türkiye’ye yapacağı öne sürülen ziyaretinin, İsrail korkusu nedeniyle iptal edildiğini iddia etti.

Debka’nın iddiasına göre Nasrallah, Türkiye, İran, Suriye ve bizzat Hizbullah’ın istihbarat servislerinin güvenlik garantisi vermelerine rağmen, Ankara ziyaretinden vazgeçti.

TÜRKİYE'DEN UÇAK TALEP ETTİ

İddiaya göre Nasrallah, İsrail istihbaratının vurmaya cesaret edemeyeceğini düşünerek önce Ankara’dan askeri uçak talep etti. Ancak talebi geri çevrildi. Bunun üzerine sırasıyla Suriye ve İran’dan askeri uçuk talebinde bulunan Nasrallah, her iki ülkeden de ret yanıtı aldı.

KARAYOLUNU GÖZE ALAMADI, GELMEDİ

Ancak iddiaya göre üç ülke de Hizbullah liderine, Ankara seyahati sırasında güvenlik garantisi verdi. Askeri uçak talebi reddedilen Nasrallah, Beyrut’tan Ankara’ya kadar karayolu ile 10 saatlik yolculuk yapmayı, İsrail tarafından tespit edilebileceği gerekçesiyle göze almadı.

Debka sitesi, Nasrallah ile ziyaret ayrıntılarını görüşmek üzere Beyrut’ta bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlilerinin bunun üzerine Türkiye’ye döndüğünü iddia etti.

ERDOĞAN HİZBULLAH'LA YAN YANA GÖRÜNMEK İSTEMEDİ

Site, MİT yetkilileriyle Nasrallah arasındaki görüşmelerin uzadığı sırada, Gazze olayının hemen ertesinde uluslararası alanda Türkiye lehine esen rüzgarın daha sonra tersine dönmesi üzerine, Başbakan Erdoğan’ın da “Hizbullah’la yan yana görünmekten” kaçınma kararı aldığını ileri sürdü. Debka, ziyaretin iptalinde bu kararın da rol oynadığını iddia etti

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri