Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail Suna er Rai'yi Serbest Bıraktı

27 Ekim 2008 / 12:23
Filistinli esir kadınların lideri olarak bilinen Suna er Rai, dün akşam 12 yıllık esaretten sonra hürriyetine kavuştu.
Filistinli esir kadınların lideri olarak bilinen Suna er Rai, dün akşam 12 yıllık esaretten sonra hürriyetine kavuştu. Yaşadığı şehir olan Kalkaliye'de kendisi için karşılma töreni yapılacak.

Suna, 'İçerideki diğer esirler serbest kalmadıkça benim mutluluğum tam olmayacaktır' dedi. Esirliği süresince yaşadığı zor şartları anlatırken, "Bir odada 14 esirdik, banyo bulunmadığından yaşadığımız zindanda haşaratlar çoğalmıştı" şeklinde konuştu.

14 yıllık esareti süresince avukatından başka hiç kimseyle görüştürülmediğini de ifade eden Suna, erkek kardeşi dışında ailesinin diğer fertleri ile de görüşmesine izin verilmediğini söyledi. Suna er Rai'ye, dün sabah 6'da hazır olması gerektiği söylendi, ancak bekleme odasında akşam vaktine kadar bekletildi.

16 yaşında Filistin Kurtuluş Cephesine üye olan Suna, İsrail hapishanesinde bir kardeşinin öldürülmesi üzerine, öç almak için İsrail asrkerleri üzerine 1997 yılında ateş açmış, ardından tutuklanmıştı.

İstatistikler, 1967 yılından bu yana İsrail'in on bin Filistinli kadını esir aldığını, bunlardan 700'ünün son sekiz yıl içerisinde tutuklandığını gösteriyor.

Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri