Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsraillilerin aptal olduğunu bilmiyordum!

14.01.2010 20:08
İstihbarat kaynaklarına göre Erdoğan'ın şimdi İsrail ve Mısır'a yeni bir darbe indirmeye hazırlandığı bildirildi!

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka istihbarat sitesi, İsrail'in Türkiye'den resmen özür dilenmeye zorlanmasıyla Türkiye-İsrail ilişkilerinin dibe vurduğunu ileri sürdü ve...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'in özrünün açıklanmasından hemen sonra sarfettiği "İsrail'in kendisine çekidüzen vermeli lazım" şeklindeki sözlere dikkat çeken istihbarat sitesi, "Başbakan Netanyahu'nun dışişleri bakan yardımcısını özür dilemeye zorlamasıyla kriz sadece geçici olarak yatıştırıldı" yorumunu yaptı.

Büyükelçiyi ev sahiplerinden daha alçakta oturtarak Ankara'yı televizyon kameralarının önünde aşağılama tavrının "aptalca bir manevra" olduğunu savunan Debka, "Netanyahu krizi amaçsız bir şekilde tırmandıran dışişleri bakanı ile yardımcısını kovmak yerine, Gül'ün ültimatomuna boyun eğerek zayıflığını gösterdi" diye yazdı.

Debka, "Netanyahu'nun bu tavrından sadece Türkiye'nin değil, onun yeni müttefikleri olan Suriye, İran, Hizbullah ve Hamas da kendilerine göre sonuç çıkardı" yorumunu yaptı.

"Artçı şoklar... "

Debka, Türkiye-İsrail krizinin yarattığı artçı şokların Ortadoğu'nun diğer bölgelerinde de etki yarattığını savunarak şöyle devam etti:

"Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, geçen haftalarda Beşar Esad'la bir araya gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a bugünkü görüşmede nasıl cevap vereceğini düşünüyor. İsrail, Türkiye'nin baskılarına boyun eğerek, Erdoğan'ın ortadığı olan Suriye liderinin elini güçlendirmiş oldu. Mübarek'in, Esad'la olan kavgasını sona erdirmek için şimdi daha fazla çaba sarf etmesi gerekecek.

Bir başka deyişle, İsrail Başbakanı Ankara'ya boyun eğerek Ortadoğu'daki ılımlı Arapların altındaki halıyı çekmiş ve radikal Türkiye-Suriye koalisyonunu ödüllendirmiş oldu. Bunun uzantısı olarak da Fetih liderliğindeki Filistin otoritesine karşı aşırı Hamas'ın eli güçlenmiş oldu. "

"Siz İsraillilerin bu kadar aptal olduğunu bilmiyordum"

Debka, görüşlerine başvurduğunu belirttiği bir Türk yetkilinin kendilerine "Siz İsraillilerin bu kadar aptal olduğunu bilmiyordum. Erdoğan'ın en güzel rüyalarını gerçeğe çevirdiniz" dediğini ileri sürdü.

İstihbarat kaynaklarına göre Erdoğan'ın şimdi İsrail ve Mısır'a yeni bir darbe indirmeye hazırlandığını öne süren site, "Erdoğan, Gazze'ye yardım gemileri gönderme planıyla son günlerde Venezuela Devlet Başkanı Chavez ile Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacop Zuma'ya yanaştı. Bu konvoylara iki devlet başkanı liderlik edeceği için, Erdoğan, İsrail ve Mısır'ın bunların Gazze'ye girmesini engellemekte tereddüt edeceğini düşünüyor" diye yazdı.

Bu haber toplam 2448 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri