Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den Türkiye'ye misilleme

29.04.2009 00:54
İsrail'den, Türkiye ile Suriye arasındaki ortak tatbikata karşılık çok hızlı geldi. Heron satışı durduruldu.
İsrail'den, Türkiye ile Suriye arasındaki ortak tatbikata karşılık çok hızlı geldi

PKK ile mücadelede Türkiye'ye büyük katkı sağlayan Heron'ların satışı durduruluyor... İsrail ordusu askeri sırlarının Arap düşmanlarının eline geçmesini engellemek için bundan böyle Türkiye'ye hassas silahları satmamaya hazırlanıyor.

Debka sitesine bilgi veren askeri kaynaklar, Türk ordusunun İsrail ile yıllardan beri devam eden işbirliğini bir kenara atıp İslamcı hükümetin etkisine girdiğini, bunun İsrail için kabul edilemez olduğunu söyledi.

Siteye göre, askeri sırlarının Arap ülkelerinin eline geçmesinden korkan İsrail, Türkiye ile bu yıl başlaması planlanan ortak tank üretimi projesini durdurabilir. PKK'ya karşı kullanılması planlanan insansız uçakların satışına da devam edilmeyebilir...

Debka, "Türk generaller de Erdoğan'ın İsrail'e sırt çevirme politikasıyla hemfikir" yorumunu yaptı.

Debka'nın haberine göre, İslami kökenli AKP hükümetinden rahatsız olan İsrail ordusu bu rahatsızlığını ilk kez ortaya koyuyor. Site Türkiye'nin 2009'da İsrail ile savunma işbirliğinin 2.6 milyar dolar, Suriye ile işbirliğinin de 2.9 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek "Ankara bölgedeki dengeyi bozuyor" yorumunu yaptı.

Türkiye-Suriye sınırında dün başlayan ve yarın ona erecek tatbikata Türk ve Suriye tankları, zırhlılar ve iki ülkenin hava kuvvetleri katılıyor. Tatbikatın İsrail açısından kaygı veren 2 özelliği var. Birincisi Suriye ve Lübnan ordusu ile Türk ordusu arasındaki yakın ilişkilerin pekiştirilmesi, ikincisi ise ilk kez bir NATO ordusunun bir Arap ordusuyla ortak tatbikata imza atıyor olması.

İSRAİLLİ UZMAN: TÜRK ORDUSU DA BU TATBİKATTAN RAHATSIZ...

Türk askeri yetkililerle yakın ilişki içinde olduğunu söyleyen Bar Ilan Üniversitesi'nden Prof. Efraım Inbar, "Türk generaller, Suriye'yi sevmemelerine rağmen bu tatbikata karşı çıkmıyor. Çünkü Ergenekon davası nedeniyle baskı altındalar. Bu kadar marjinal bir kararda da müdahale edemiyorlar ve işi diplomatlara bırakıyorlar" yorumunu yaptı...

Prof. Inbar, Türk generallerin laikliğe tehdit olmadığı sürece müdahale etmeme yanlısı olduğunu düşünüyor. Inbar'a göre bu tatbikat Batı dünyasında da tepkiyle karşılanacak: "Suriye İran'ın bir dostu. Rusya tarafından silahlandırılıyor. Tatbikat Brüksel ve ABD'de de soru işaretleri oluşturmuştur. Tatbikatın oluşturduğu sonuçları görmek için beklememiz gerekiyor."
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri