Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSRAİL TÜRKİYE’YE ÇAMUR ATIYOR

06 Ocak 2009 / 21:11
Gazze’deki vahşete Türkiye sessiz kalmayınca İsrail Ankara’ya kızgınlığını diplomatik kanallarla iletti.
Erdoğan’ın sözlerine içerlediklerini belirten Tel Aviv yönetimi basın yoluyla aba altından sopa gösteriyor: 'Gazze operasyonu sürerken Türkiye Kuzey Irak’ta sivilleri vuruyor.'
İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü kanlı saldırılara Türkiye’nin verdiği sert tepki iki ülke ilişkilerinde gerilime yol açtı. İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’a yakınlığı ile bilinen Debka sitesine göre Türkiye İsrail ile olan askeri anlaşmalarını gözden geçirmeye hazırlanıyor. Diğer yandan Başbakan Erdoğan’ın İsrail saldırılarını sert bir dille kınaması ise İsraillileri rahatsız etmişe benziyor. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin, Bakan Ali Babacan’ı telefonla arayarak Erdoğan’ın sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirttiği dile getirildi. Ancak İsrail’in Türkiye’ye eleştirisini resmi bir protestoya dönüştürmeyeceği, çünkü gerilen iki ülke ilişkilerinin kopma noktasına gelmesini istemediği, Tel Aviv’in Türkiye’ye bu süreçte ihtiyacı olduğu vurgulanıyor.

Elçi geri çağrılabilir!

Diğer yandan İsrail yönetimi Türkiye’ye mesajını basın üzerinden vermeye başladı. İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post gazetesinde Türkiye’nin saldırılara yönelik tavrı “Türkiye tarafını seçti” başlığıyla duyuruldu. Türkiye’nin “Hamasİsrail mi” tercihinde Hamas’ın yanında yer aldığı belirtilen analizde “Türkiye tek yanlı tutumunu sürdürürse Tel Aviv Ankara’daki elçisini müzakere için geri çağırabilir” yazdı. Aynı haberde Gazze saldırısı sürerken Türkiye’nin “sessiz sedasız” bir şekilde Kuzey Irak’a hava operasyonu düzenlediği hatırlatılarak PKK kaynaklarına atıfla bu perasyonlarda sivillerin öldürüldüğü ileri sürüldü.

Aba altından sopa gösteriyor

İsrail basınının bu tavrı Türkiye’ye “aba altından sopa göstermek” olarak yorumlanıyor. Yapılan değerlendirmeye göre İsrail Türkiye’nin sessiz kalmasını istiyor, aksi takdirde “Türkiye de sivil öldürüyor” iddiasını dile getirmeyi planlıyor. PKK terör örgütüyle 30 yıldır mücadele eden Türkiye, özellikle 2005 yılında yeniden başlayan saldırılarla mücadele için sınırötesi operasyonlar düzenlemişti. Hava operasyonları geçtiğimiz haftaya kadar sürerken son kara operasyonu 2008 yılı başında yapılmış, sekiz gnlük etkili operasyon sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeden ayrılmıştı. Diğer yandan Kuzey Irak kaynakları ile bağımsız gözlemciler Türkiye’nin operasyonlarda dikkatli olduğunu ve sivil öldürmediğini açıklamıştı. Türkiye’nin sivil köyleri vurduğu şeklindeki cılız iddiaların PKK kaynaklı olduğu belirtiliyor.

İyibilgi
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri