Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail toprakları kuraklaşıyor

18.07.2010 21:44
Dünyada ilk 6 ay en sıcak dönem olarak kayıtlara geçti.

Dünyada ilk 6 ay en sıcak dönem olarak kayıtlara geçti. Meteoroloji uzmanlarına göre, 2010'da en sıcak yıl rekoru kırılabilir. İsrail'de Kuzey Tayland gibi son 20 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor!
 
Her ne kadar Türkiye'ye bu yıl yaz bol yağmurlarla geçse de dünya en sıcak yılını yaşıyor.

Ulusal İklim Verileri Merkezi'nin şefi Jay Lawrimore'un açıklamasına göre, ilk altı ay dünyanın şimdiye kadar ölçülen en sıcak yılı oldu. Bu yıl ilk ayda görülen sıcaklık 1998'den 0.03 derece daha yüksek.

Dünyanın bir 'El Nino' (sıcak hava) periyodundan geçtiği ve havaların bu sebeple ısındığını söyleyen yetkili, "Bu yılın geri kalan döneminde bir 'El Nino' dönemi yaşadık, şimdilik bu etki durulmuş gibi ancak bu dönemde sadece ekvatorda değil dünyanın çeşitli bölgelerinde de anormal sıcaklık değerleri görüldü" diye konuştu.

Kanada, Afrika, tropik okyanuslar ve Ortadoğu'nun bazı bölgelerinde bu yıl anormal sıcaklıklar kaydedildi.

İSRAİL'DE 90 YILIN EN KURAK DÖNEMİ


Kuzey Tayland son 20 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor. İsrail'de ise 1920'den bu yana yaşanan en uzun ve en sert kuraklığın tam ortasında. İngiltere ise 1929'dan sonraki en kurak yılını yaşıyor.

BUZ TABAKALARI İNCELİYOR


Arktik denizinin buz tabakası Haziran ayında erimelerin sonucunda şimdiye kadarki en ince haline ulaştı.

EN SICAK YIL 2005'TEYDİ


Her ne kadar uzmanlar yılın geri kalanında biraz daha serin havalar beklese de, 2010'da 2005'teki en sıcak yıl rekorunun kırılabileceği belirtiliyor.

Lawrimore sözlerini şu şekilde noktaladı: "Bu yılki 'El Nino' dönemi 'La Nina'ya (serin hava) dönüşecek gibi göründüğü için, bu yılın en sıcak yıl olmaması da muhtemel.

Bu haber toplam 4418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri