Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail vahşet yağdırıyor

03 Ağustos 2008 / 19:28
Ölümden kaçıp, Gazze'ye sığınacaklardı. İsrail askerlerine yakalandılar sonrası ise kelimenin tam anlamışla işkence!
Çatışmalardan kaçan Filistinliler, İsrail'in izniyle Gazze'ye geçmeye çalıştı. Ama İsrail, militan diye birçoğunu işte böyle çırılçıplak soyup gözaltına aldı. Yaralıların bile gözleri bağlandı.

Hamas'ın geçen hafta Gazze sahilinde meydana gelen patlamaların sorumlusu olarak gördüğü, Gazze'nin doğusundaki Secaiye mahallesinde yerleşik El Fetih yanlısı Hillis ailesine karşı başlattığı operasyonda ölenlerin sayısı 9'a yükseldi. Yaralananların sayısının da 90'ı aştığı bildiriliyor.

Hamaslı polisler ile aile arasında meydana gelen çatışmalarda yaralananların 12'sinin çocuk olduğu, yaralılardan 8'inin durumunun ağır olduğu bildirildi.


İsrail'in bir gece vakti yakaladıkları
Filistinlilere yaptıkları çıplak işkence
fotoğrafları için TIKLAYIN


Çatışmalar sırasında Filistin televizyonuna konuşan Secaiye'deki bir kadın, evlerinde hiç erkek olmadığını, sadece çocuk ve kadınların bulunduğunu, buna rağmen Hamaslı güçlerin evlerine girerek ateş açtıklarını ve evi aradıklarını söyledi.

Çırılçıplak soydular
Hamas'ın, kuşatma altında tuttuğu, İsrail sınırına yakın Secaiye mahallesine gazetecilerin girmesine izin vermediği belirtiliyor. Ancak, Hamaslı güçlerin ailenin yaşadığı mahallenin içlerine giremediği, mahalleden sık sık silah seslerinin duyulduğu ve Hamas'a karşı direnişin devam ettiği belirtiliyor.

Öte yandan, çatışmaların ardından, İsrail'in sınırlarından geçerek Gazze'ye geçmelerine izin verdiği Filistinlilerin sayısının da 180'i aştığı ifade edildi. Ancak bu sırada İsrail de birçok Filistinliyi militan olduklarını ileri sürerek gözaltına aldı.. Gözaltı sırasında insanlık dışı görüntüler oluştu. Çırılçıplak soyulan Filistinliler'in gözleri ve elleri bağlandı. Yaralıların bile gözleri bağlandı. Gecenin ortasında, elleri kolları bağlı sadece çamaşırlarıyla itilip kakılan insanların görüntüleri tün dünya haber ajanslarında yer aldı.

İsrail'in Erez ve Nahal Oz geçişlerinden sınırı geçen Hillis ailesi üyelerinden yaralı durumdaki 16'sı, Aşkelon ve Ber Şeva'daki hastanelerde tedavi altına alındı.

İsrail Savunma Bakanlığının, Mısır'ın yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Başbakan Selam Feyyad'ın isteği üzerine El Fetihlilerin ve Hillis ailesi üyelerinin geçişlerine onay verdiği belirtildi.

Hamas, El Fetih'e karşı en büyük operasyonunu başlattı
Gazze'de geçen hafta meydana gelen ve 5'i Hamas üyesi, biri çocuk 6 kişinin öldüğü patlamaların ardından, olayı El Fetihlilerin düzenlediğinden şüphelenen Hamas, 200'den fazla El Fetih yanlısını tutuklamıştı. Dün de El Fetih'in Gazze'deki üst düzey lider ve temsilcileri Hamas tarafından tutuklanmış, bunlardan El Fetih sözcüsü İbrahim Ebu Neca bugün serbest bırakılmıştı.

Hamas, 2007'de Gazze'de yönetimi ele geçirdiği Haziran'daki çatışmalardan sonra, ilk kez El Fetihlilere karşı bu denli büyük bir tutuklama ve operasyona girişmiş bulunuyor.

Gazze'deki Hamas polisi sözcüsü İslam Şahvan, operasyonda polislerin mahalledeki bazı binalarda yerleşik keskin nişancılar ile ateş açanları ve yaralı silahlı kişileri ele geçirdiklerini bildirdi. Bazı aile üyelerinin "kadın" kılığında kaçmaya çalıştıklarını ifade etti. Geçen haftaki olaya karışanların tümünü yakalayıncaya kadar operasyonu sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Şahvan, "Bu sadece başlangıç" diye konuştu.

Hamas'tan basın açıklaması
Öte yandan, Filistin televizyonuna konuşan Abbas'ın danışmanlarından Tayyip Abdülrahim, Hamas'ı kınayarak yaptığı saldırılar nedeniyle "Moğollar"a benzetti.

Gazze'de bir basın toplantısı düzenleyen fiili Hamas hükümetinin İçişleri Bakanı Said Siyam ise operasyonun Hillis ailesini değil, Gazze'de geçtiğimiz aylarda huzuru bozmak için çalışanlara yönelik olduğunu belirtti.

Siyam, bununla birlikte Hillis ailesinin güvenlik güçlerine karşı geldiğini ve zarar verdiğini, suçlulara kol kanat gerdiğini ve patlayıcılar yerleştirdiğini söyledi. Siyam, Gazze Şeridi'nde Hamas hükümetine karşı bir askeri eğitim tesisi oluşturulduğunu da iddia etti.
Kaynak:
Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri