Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'e insanlık dersi

06.12.2010 00:07
İsrail'de ki 41 kişinin öldüğü yangında Filistin bile yardıma koştu, ABD devasa yangın söndürme uçağını kiraladı.

41 kişinin öldüğü 17 bin kişinin de evini terketmek zorunda kaldığı İsrail'deki yangın kontrol altına alındı. 41 kişinin öldüğü yangında Filistin bile yardıma koştu, ABD devasa yangın söndürme uçağını kiraladı.

İsrail tarihinin en büyük yangını olan Hayfa’daki yangında en az 41 kişi öldü, 17 bin kişi de evlerini terketmek zorunda kaldı.

İsrail polisi, yangının çıkmasına neden oldukları düşünülen biri 14, diğeri 16 yaşında iki kardeşi gözaltına aldı. Çocuklar, piknik çöplerini yakarken, yangına sebep olmakla suçlanıyor.

FİLİSTİN BİLE YARDIM ETTİ
Yangın söndürme çalışmalarına başta Türkiye olmak üzere birçok ülke yardımda bulundu.

İsrail medyası ise hükümeti eleştirerek, bu kadar silaha sahip bir ülkenin böyle bir yangına müdahale edecek uçak ve personeli olmamasının kabul edilemez olduğunu yazdı.

Netenyahu ise teknolojinin doğal afetler karşısında her zaman aciz kalacağını söyledi.

Netenyahu, "En gelişmiş ülke olabilirsiniz. Dünyadaki en gelişmiş orduya ve teknolojiye de sahip olabilirsiniz. Ancak bu tip felaketler uluslararası işbirliği gerektirir." dedi.

Tarihinin en büyük yangınını yaşayan İsrail’e, Filistin Yönetimi bile yardıma koştu. Filistin itfaiye araçları, İsrail’deki söndürme çalışmalarına katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait "süper tanker" olarak bilinen ve tek seferde 80 ton su taşıyabilen bir uçak da İsrail’e ulaştı. Ancak, Başbakan Netanyahu, uçağın Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirketten "kiralandığını" açıkladı.

Bu haber toplam 1734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri