Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gemiden 3 Kişi Türkiye'de

01.06.2010 00:32
Gazze'ye insani yardım götüren Gazze gemisinden kurtulan 3 kişi Türkiye'ye döndü. Yurda dönen Türkler o anları ilk kez anlattılar...
İsrail askerlerinin saldırdığı insani yardım taşıyan Türk gemilerinden Gazze gemisinin üç mürettebatı yurda döndü. Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla 22.20 sıralarında İstanbul'a gelen geminin 3 mürettebatı Kutlu Tiryaki, Asım Emir ve Bayram Kalyon, "İsrail askerleri operasyon yapacaklarını bize duyurdular. Silah var mı? dediler bizim tek silahımız suydu. Orada İsrail askerleri kurşun sıkarken insanlar suyla kendilerini korumaya çalıştılar" dedi.

MAVİ MARMARA KAPTANINDAN UZAKLAŞIN TALİMATI

Gazze'ye insani yardım malzemeleri götürürken İsrail askerlerinin Türk gemilerine askeri gemiler, helikopter ve hücum botlarla saldırdığını belirten Gazze gemisinin telsizcisi Kutlu Tiryaki, "Yaklaşık 68 mildeyken operasyon yapacaklarını bize duyurdular. Silah olmadığını insanı yardım taşıdığımızı belirtmemize rağmen uyarılara devam ettiler. Mavi Marmara gemisine operasyona başladılar. Mavi Marmara gemisinden gelen direktifle kaçmaya başladık ama bizi yakaladılar. Bir saat önce bütün iskele sancak tarafından hücum botlarla gemimize çıktılar. Güverteye çıktık ellerimizi kaldırarak bekledik. Bize herhangi bir sert davranım olmadı ama Mavi Marmara gemisine rasgele ateş açtıklarını gördük Mavi Marmara kaptanı bize, "Rasgele ateş edildiğini söyledi. Siz buradan uzaklaşın ve kaçın dedi ve uzaklaşmaya başladık. Gemide bizi dinlenme odasında topladılar. Tek tek sorgumuzu aldılar. Daha sonrasında gemi yanaştıktan sonra bizi dışarı aldılar. Bizi bir yere götürdüler. Tel örgülü araçlarla ama neresi olduğunu bilmiyorum. İçeriye girdik bize sınır dışı edileceğimizi anlatan bir kağıt imzalattılar. Bizi sorular sordular fotoğraflarımızı çektiler yazının ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece imzalattılar." dedi.

GEMİYE ÇIKAMAYINCA HELİKOPTERLE ASKER İNDİRDİLER

İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisinin her tarafını sardığını belirten Gazze gemisinin mürettebatlarından Bayram Kalyon, " Orada tek silahımız suydu. Bizde onlara suyla müdahale etmeye çalıştık ama onlar direk Mavi Marmara gemisine hücum ettiler. O geminin her tarafını sardılar. Gemiye çıkamayınca helikopterlerle asker indirdiler. El bombası ile gemiye saldırı yaptılar. Biz baktığımızda aşağıya doğru ateş kıvılcımları atılıyordu. İfademiz alındı zırhlı arabalarla bizi havalimanına götürdüler. Orada bekledik sonra THY uçağına koydular ve Türkiye'ye gönderdiler. Bize neden geldiğimizi amacımızın ne olduğunu sordular. Ne iş yaptığımızı sordular" diye konuştu.

18 KİŞİNİN GÖZALTINDA OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

İsrail'in Gazze'ye doğru yol alan yardım gemilerine düzenlediği ve can kaybıyla sonuçlanan operasyondan sonra, limana çekilen gemideki bazı Türk yolcuların havaalanına gönderildiği öne sürüldü.

Edinilen bilgilere göre, Aşdod limanına gelen gemi yolcuları arasından işlemleri tamamlanıp Türkiye'ye gönderilmek üzere 30 dolayında kişinin Ben Gurion Havalimanına nakledildiği belirtildi.

Aşdod'daki merkezde İsrailli yetkililerin taleplerini kabul etmeyen 18 Türk'ün de, ülkenin güneyinde bulunan Ber Şeva'daki cezaevinde gözaltında tutuldukları iddia edildi.

Gemideki yolculardan bazılarının Türkiye'ye nakledileceği, bir kısmının da gözaltında olduğuna ilişkin bu iddialar, şu ana kadar resmen doğrulanmadı.

Öte yandan hastanelerde yaralı bulunan Türklerin sayısının da, Tel Haşomer'de yaralı bulunan 4 kişiyle birlikte 19'ye ulaştığı belirtiliyor. Yaralı Türklerin isimleri, aileleriyle henüz bağlantıya geçilmediği için açıklanmıyor.

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri