Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail’i protesto eden sınırdışı edilsin

13 Ocak 2009 / 09:45
İtalya'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla düzenlenen gösterilere katılan Müslüman göçmenlerin sınırdışı edilmesi istendi.
İtalya'da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla düzenlenen gösterilere katılan Müslüman göçmenlerin sınırdışı edilmesi istendi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin danışmanlarından Carlo Giovanardi, Hamas'a destek veren göçmenlerin İtalya'dan sınırdışı edilmelerini ya da oturma izinlerinin yenilenmemesini önerdi.

İnsan hakları derneklerinin tepkisine neden olan Giovanardi önerisini Berlusconi'ye gönderdiği mektupta dile getirdiği belirtildi.

Giovanardi, tepkiye neden olan önerisine bugün de sahip çıkarak konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Hamas'ın destekçilerinin faşizmle aynı yolun yolcusu olduklarını" belirtti. Giovanardi açıklamasında, "Kutsal savaş çağrısıyla İsrail'in haritadan silinmesini isteyen, ırkçı ve Yahudi aleyhtarı tutum sergileyen göçmenlerin oturma izinleri de yenilenmemelidir" ifadelerini tekrarladı.

İtalya Savunma Bakanı Ignazio La Russa da bugün La Repubblica gazetesine verdiği demeçte Giovanardi'nin önerisine karşı olmadığını belirterek, Milano'da pazar günü İsrail'i protesto amacıyla düzenlenen gösteriye Katolik Kilisesi tarafından destek verilmesini eleştirdi.

La Russa, "Giovanardi'nin önerisine karşı değilim ama bir işe yarayacağını sanmıyorum. 10 kişiyi sınır dışı etsen, bir 10 kişi daha ortaya çıkacaktır. Milano'da Duomo meydanındaki gösterinin düzenleyicisinin Piskopos Luigi Manganini tarafından kabul edilmesini de esefle karşıladım" dedi.

Merkez sol muhalefet ise Giovanardi'nin önerisini, gösteri hakkını tehdit edici bir girişim olarak niteleyerek ‘’Milano’da Hamas bayraklarının dalgalanmasına da, İsrail bayraklarının yakılmasına da şaşırmadım" dedi.

İtalyan televizyonlarının adeta İsrail bülteni gibi olduğunu vurgulayan D'Alema, "İtalyan televizyonları adeta İsrail'in resmi bülteni gibi. Ama El Cezire veya CNN'e bakarsanız savaşın herkesi olumsuz etkilediğini görebilirsiniz" diye konuştu.
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri