Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'de bir ilk gercekleşti

01.09.2009 00:39
İsrail Başsavcısı, eski Başbakan Ehud Olmert aleyhine dava açılmasına karar verdi
İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle defalarca sorgulanan eski Başbakan Ehud Olmert aleyhine dava açılmasına karar verdi.

Olmert yargılanan ilk İsrail Başbakanı olacak. Yargılama sonucunda Olmert'in 5 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği ve beraat etse bile siyasi kariyerine geri dönme şansının ortadan kalktığı ifade ediliyor...

Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e üç farklı yolsuzluk vakasından resmen suçlama yöneltildiği açıklandı. Bir dizi yolsuzluk skandalına adı karışan Olmert, tüm suçlamaları reddediyor. Kadima Partisi'nin eski lideri de olan Olmert başbakanlık görevini geçen Şubat ayındaki genel seçimlerden sonra Likud lideri Binyamin Netanyahu'ya bırakmıştı. Yolsuzluk soruşturmaları, Olmert'in geçen yılki istifasının da başlıca nedeniydi. Olmert 'in aleyhindeki suçlamalar, 2006'da başbakan olmadan önce yürüttüğü bakanlık ve Kudüs belediye başkanlığı dönemleriyle ilgili. Olmert sözcüsü aracılığıyla yayınladığı açıklamada, "Ehud Olmert, mahkemede masumiyetini tamamen ve kesin olarak kanıtlayacağına inanıyor" denildi. İsrail Başsavcısı Menahem Mezuz'un bürosundan yapılan açıklamada ise, başsavcının resmen suçlama yöneltmeye karar verdiği ve iddianamenin Kudüs bölge Mahkemesine sunulduğu belirtildi. İddianamede, "dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, sahte belge düzenlemek ve hileli yollardan kazanılan gelirlerin saklanması" gibi suçlamalar yer alıyor.Olmert, İsrail tarihinde resmen suçlamalarla karşı karşıya kalan ilk başbakan oldu. Olmert'in kişisel sekreteri Şula Zaken'e de suçlamalar yöneltildi.

Olmert'in karşı karşıya kaldığı suçlamalardan biri, ABD'li işadamı Morris Talansky'den toplamı yüz binlerce doları bulan nakit parayla dolu zarflar almak. Olmert, bu zarfları aldığını kabul ediyor. Ancak Olmert, bu paraların Kudüs belediye başkanlığı ve eski partisi Likud'un liderliğine gelmesi için yürütülen seçim kampanyalarına yapılan yasal bağışlar olduğunu savunuyor. İkinci suçlamaysa, Olmert'in ülke dışına seyahatlerindeki masraflarını fazla göstermesiyle ilgili. Polis, bu vakada, Olmert'in seyahat masraflarının ödenmesinden sonra geriye kalan "ciddi miktardaki parayı" özel bir hesaba aktardığından şüpheleniyor. Üçüncü vakaysa, Olmert'in Sanayi Bakanlığı döneminde, yakın arkadaşı Uri Messner'e yatırım fırsatları oluşturmasıyla ilgili. Başsavcı, yaz aylarında Olmert hakkındaki bir dizi başka yolsuzluk soruşturmasını da delil yetersizliği nedeniyle kapatmıştı.

Diğer Haberler
ABD'den Afganistan itirafı: "Durum ciddi"
Afganistan'da 2 Britanya askeri öldü
İsveç'te domuz gribinden ilk ölüm
Moskova'daki gösterilere polis darbesi
Kaddafi çatışmaların sorumlusunu buldu
Irak'taki nüfus sayımı 2010'da
Walt Disney, Marvel'i satın alacak
Bakan Davutoğlu, Şam'dan ayrıldı
Kaybolan Hatice için edişeli bekleyiş
Almanya ve Fransa'dan İran'a gözdağı
Davutoğlu, Şam'da Esad ile görüştü
Hristofyas, Esad ile görüştü
Obama 'hayali' buraya kadar
Keşmir'i endişelendiren karar
17 bin Ahıskalı vatanlarına dönüyor
GAZETEVATAN
Bu haber toplam 1270 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri