Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'de saldırı hazırlıkları

26 Aralık 2008 / 16:31
İsrail güvenlik kabinesi Gazze'ye havadan ve karadan kısıtlı operasyon için orduya izin verdi.
Hamas'ın ateşkesi bitirmesiyle birlikte Ortadoğu'da savaş çanları yeniden çalmaya başladı.

İsrail güvenlik kabinesi Gazze'ye karadan ve havadan operasyon düzenlenmesi için yeşil ışık yaktı.

Operasyonlar, Başbakan Ehud Olmert'in pazar günü yetkililerle yapacağı bir dizi görüşme sonunda netleşecek.

İsrail basını, Gazze'ye kısa ama etkili bir operasyon yapılacağını, operasyonun önümüzdeki hafta başlayabileceğini belirtiyor.

İsrailli yetkililer de Hamas'a giderek daha tehditkar mesajlar yolluyor. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinde, Gazze'deki Hamas hakimiyetine son vereceklerini söyledi.

Livni, "Hamas şunu anlamalı. Barış içinde yaşama amacımız İsrail'in bu saldırılara cevapsız kalacağı anlamına gelmez, artık yeter. Hamas'ın İsrail vatandaşlarını hedef almasına artık izin veremeyiz. Bu durum değişecek" dedi.

Hamas ile İsrail arasında arabuluculuk yapan Mübarek, iki taraftan da saldırıları durdurmasını istedi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, gerektiği takdirde güç kullanmaktan çekinmeyeceklerini söylemiş ve Gazze halkından Hamas'a karşı çıkmalarını istemişti.

İnsani kriz büyüyor

Ambargo altındaki Gazze'deki insani kriz de büyüyor. Gazze'de halk temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çekerken, İsrail Gazze'ye insani yardım malzemesi geçişine izin verdi.

İlk yardım kamyonunun sınırdan geçtiği belirtiliyor. Üç ana geçiş noktasından ikisinin açılmasıyla, Gazze'ye toplam 90 kamyon yardım malzemesinin gönderilmesi bekleniyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri