Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'den çok özel kandil izni

19.07.2009 17:30
Bugün Miraç Kandili. İsrail bu sebeple Türkiye'ye özel bir izin verdi... Buna göre Mescid-i Aksa'nın kapıları ilk kez canlı yayın için Türkiye'ye açılacak
Bugün Miraç kandili. TRT bu gece bir ilke imza atacak... İsrail'in bugüne kadar çekimlere kapalı tuttuğu Mescid-i Aksa TRT için kapılarını açacak. İsrail ve ilgili ülkeler Filistin ile Ürdün'den gerekli izinleri alan TRT, bu gece Mescid-i Aksa'dan canlı yayın gerçekleştirecek.

Peygamber Efendimiz'in Miraç'a çıktığı mekândan yapılacak özel kandil programı, Mescid-i Aksa ile Eyüpsultan Camii'nden dönüşümlü yayınlanacak.

Kurumun Din ve Ahlak Programları Müdürü Adem Özkan'ın verdiği bilgiye göre program, bugün saat 20.30'da başlayacak.
"Bu yıl Miraç Kandili canlı yayını, Müslümanların ilk kıblesi ve Hz. Muhammed'in Mirac'a çıktığı yer olan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dan gerçekleştirilecek. Yayının iki merkezi olacak. Biri Eyüpsultan Camii. Eyüp Sultan, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde O'nu evinde misafir eden çok önemli isimlerden biri. Diğeri de, Kudüs Mescid-i Aksa" diyen Özkan, programın iki yayın merkezinde karşılıklı olarak Kur'an-ı Kerim'den aşr-ı şerifler tilavet edilmesi ile süreceği bilgisini verdi.

EYÜPSULTAN'LA AYNI ANDA CANLI YAYIN

Programda, ilahiler, kasideler ve mevlit bahirleri okunacak, karşılıklı dualar edilecek. Adem Özkan'ın verdiği bilgiye göre, gecenin son duası Eyüpsultan'la Mescid-i Aksa'dan aynı anda yapılacak.

ÜÇ ÜLKENİN İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Camidekiler LCD televizyonlardan bu canlı yayında birbirlerini izleme imkânına sahip olacak. Özkan, "Bu önemli yayın; İsrail, Ürdün ve Filistin taraflarının Türkiye ile karşılıklı samimi işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecektir" dedi.

Bu haber toplam 2178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri