Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'e boykot etkili oldu...

22 Ocak 2009 / 13:12
Gazze saldırıları sonrasında İsrail'e karşı başlatılan boykot etkili oldu.
Gazze saldırıları sonrasında İsrail'e karşı başlatılan boykot etkili oldu. Türkiye ile İsrail arasında Gazze saldırıları sonrasında başlayan gerginlik ticari ilişkilere de yansıdı. Başta turizm olmak üzere bir çok sektörde ticari ilişkiler durma noktasına gelirken, İsrailliler Facebook’ta da Türkiye karşıtı kampanya başlattı.

İsrail’in yüksek trajlı gazetelerinden Yedioth Ahronoth, Gazze saldırısı sonrasında Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkileri masaya yatırdı. İki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görmeye başladığını kaydeden gazete, ekonomi sayfasındaki manşet haberinde şu ifadelere yer verdi;

"İsrail’in Gazze’deki saldırılarından sonra, Ankara ve Tel Aviv arasında yaşanan son gerginlik, bir zamanlar verimli bir ilişkiye sahip olan her iki ülke arasındaki finansal ilişkileri zedelemeye başlıyor. Çeşitli seyahat acenteleri Türkiye için daha önceden satılmış tatil paketlerinin yüzde 70 oranında geri iade edildiğini rapor etti. Bir zamanlar İsrailli turistlerin favori mekanlarından biri olan Antalya şimdi ölüme terkedilmiş durumda, yine de sektörde olan bazı insanlar bunu geçici bir durum olarak değerlendiriyor.

TÜRKİYE'YE TALEP AZALIYOR

Haberinde bir turizm yetkilisinin açıklamalarına yer veren gazete, yetkilinin, Çarşamba günü, İsrail turizminin Türkiye’ye olan taleplerinde ani düşüşe geçildiğini, ama belli bir süre içinde durumun düzeleceğini söylediğine dikkat çekti. Aynı yetkili, “Şimdi insanlar sessiz, ama İsrailliler Türkiye’ye tekrar gideceklerdir, Türkiye Yahudiler için çok cazip bir ülke” dedi.

FACEBOOK'TA TÜRKİYE KARŞITI KAMPANYA

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan bir görevli ise konuya daha ihtiyatlı uaklaştı. “Turizm endüstrisini tahmin etmek oldukça güç, Özellikle şimdi kış sezonu. Yazın ve baharın ne getirceğini bilemeyiz tabi." diyen yetkili, "Birkaç gün önce bizimle görüşen bir Türk turizm yetkilisi, İsraillilerin Türkiye’den, özellikle Antalya’ya gelmekten çekinmemelerini rica etti. Turizm yetkileleri insanların başbakanlarının demeçlerinden dolayı boykot edilmeyi haketmediklerini belirtti.” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde yaptığı açıklamalarda, İsrail’in Gazze saldırılarından ötürü BM’den dışlanmması yönünde konuşmalar yapmıştı. Erdoğan’ın görüşleri ise İsrail halkını öfkelendirdi, Hatta Facebook üzerinde bazı İsrailli üyeler, “Ban Turkey” (Türkiye’yi Yasakla) grubu açtılar. Şu ana kadar bin 500’den fazla kişi gruba üye oldu ve buna benzer gruplar facebook ile diğer soysal iletişim ağlarında da yayılmaya başladı.

‘SAVAŞ İLİŞKİLERE ZARAR VERDİ"

İsrail’in Türkiye ile olan endüstriyel ilişkilerinin hacmi 2008’de 3.4 milyar dolara yükseldi (2007’den beri yüzde 23 oranında bir yükseliş var) Türkiye'ye olan ihracat ise 1.6 milyar dolar, ithalat da 1.8 milyar dolar seviyesine geldi.

İsrail’in Türkiye’ye başlıca ihraç ettiği mallar arasında kimyasal maddeler, maden eşyaları, makine ve elektirikli aletler yer alıyor. Bu durum Türkiye’yi İsrail’in sekizinci en büyük ticari ortağı yapıyor.

Hogla-Kimberly’in Türkiye CEO’su Ari Malmud Yedioth Ahronoth gazetesine verdiği demecinde, “Şirketin müşteri hizmetleri servisi firmanın bir Yahudi şirketi veya İsrail firması olup olmadığı hakkında sürekli telefonlar alıyor” dedi.

EKONOMİK AMBARGO YAHUDİ TİCARETİNE ZARAR VERDİ

Türk tüketim malları ithalatçısı olan başka yetkili de, “Öyle gözüküyor ki Türkiye’deki Müslüman tüccarlar işleri zora sokmak istiyor ve yerel Yahudilerle olan bağlantılarını da kesip atıyorlar. Herkes bir süre için dikkat çekmemeye çalışıyor. Umarım günün sonunda ekonomi politika üzerine galip gelir” dedi.

İsrail’in Türkiye’deki ticaret ateşesi Doron Avrahami, “Ateşkesten bu yana sadace çok küçük bir olumlu hava yaşandı ama şu anda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde herhangi kalıcı bir zararın oluşup oluşmadığını kestiremeyiz” dedi. Avrahami, “Umut ediyoruz ki her şey normaline dönecek, ama Gazze saldırısı burada kötü bir tat bıraktı” diye konuştu.
Bu haber toplam 13130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri