Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BM'ye İsrail'den Savaş tazminatı

23.01.2010 00:00
İsrail, Gazze'de yaptığı insanlık dışı savaştan doğan zararlar için BM'ye tazminat ödedi.

BM Sözcüsü Martin Nesirky, İsrail'in ödemeyi bugün yaptığını açıkladı. BM İsrail'in ödeme yapmasıyla taleplerinin karşılandığını duyurdu.

27 Aralık 2008'de başlayan 22 günlük İsrail saldırıları sırasında Filistinlilere ait yerleşim birimlerinin yanı sıra BM tarafından işletilen okullar ve yardım depoları da bombalanmıştı. BM saldırılar sırasında işlettikleri okullarda çok sayıda öğrencinin hayatını kaybettiğini belirtmiş, maddi kayıplarının da 11 milyon dolar civarında olduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği ortaya konmuş, artan baskılar üzerine İsrail, BM zararını karşılayacağını duyurmuştu. Saldırılar sırasında üçte biri çocuk olmak üzere bin 400'den fazla Filistinli hayatını kaybederken, 5 binden fazla kişi yaralanmış, binlerce ev yıkılmıştı. Uluslararası kuruluşlara göre İsrail'in Gazze'ye verdiği zarar 2 milyar dolardan fazla. İsrail'in BM'ye tazminat ödemesinden sonra Filistinlilerin de tazminatlarının karşılanması için girişimlerde bulunacakları belirtiliyor. Ancak İsrail'in bu tür bir talebi karşılamasının çok zor olduğu, bu yola gitmesi durumunda İsrail'in on milyarlarca dolar ödemek zorunda kalacağı ifade ediliyor.

İsrail, yıllardır Gazze'nin yanı sıra Batı Şeria'da da büyük yıkımlar yapıyor. Gazze savaşı sırasında İsrail ısrarla BM kurumlarını vurmadığını öne sürmüş, ancak bu iddiasını doğrulayamamıştı. Daha sonra bazı İsrailli askerler yaptıkları itiraflarla hem sivil Filistinlilere karşı gerçekleştirdikleri savaş suçlarını ve hem de nasıl rastgele ateş ettiklerini ortaya koymuştu. Gazze'de gerçekleştirilen büyük katliama rağmen, İsrail benzer bir saldırıyı daha gerçekleştirmekten geri durmayacağını belirtiyor.

Bu haber toplam 1924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri