Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İsrail'e sözlü değil, fiili tepki tepki gösterilmeli"

08 Ocak 2009 / 20:15
BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu: İsrail'e sözlü tepki değil fiili tepki gösterilmeli
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İsrail'e karşı sözlü değil fiili tepkilerin ortaya konması gerektiğini söyledi. Yazıcıoğlu, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni, Arap Birliği'ni ve İslam Konferansı'nı İsrail'e karşı yaptırım uygulamaya, Türkiye'yi de her türlü ilişkilerini askıya almaya çağırıyorum." dedi.

Yazıcıoğlu, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Eskişehir'de, partisinin İl binası önünde basın toplantısı düzenledi.

İsrail'e karşı yapılan tepkilerin yetersiz olduğunu belirten Yazıcıoğlu, İsrail'in Ortadoğu'ya yerleştiği günden bu yana bölgede sürekli huzursuzluk oluşturduğuna işaret etti. Yazıcıoğlu, "İsrail devlet ama bir terör devletidir. Uyguladığı terörizmdir. Ağır silahlarıyla Filistin halkına yönelik bir katliam yürütüyor. Sivil halk acımasızca katlediliyor. Dünya ise bunun karşısında susuyor. Birkaç kınama dışında doğru dürüst İsrail'e karşı bir yaptırım yoktur. Sadece laf söylemekle, sözlü kınamalar yapılıyor." diye konuştu.

ABD ve Avrupa Birliğinin bile İsrail'e ciddi anlamda kınama bile yapamadığının altını çizen Yazıcıoğlu, şöyle devam etti: "Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi, ortak bir karar alarak İsrail'e ( susun, oturunuz yerinizde, bu katliamlara bir son verin) diyememiştir. Türk milletinin hissiyatını tercüman olarak İsrail'in yürüttü katliamları ve terör hareketini şiddetle, nefretle kınıyorum. Buradan soruyorum; (Bebekler ölüyor, kadınlar ölüyor, insanlar paramparça evleri başlarına yıkılıyor. İlaç, su, elektrik ve tedavi yok. Arap Birliği, İslam Konferansı, Birleşmiş Milletler nerede, insanlık nerede?)

Hükümet sözcülerinin, siyasi parti temsilcilerinin, devlet temsilcilerinin tepkilerini takdirle karşıladığını ama bunların yeterli olmadığının vurgulayan Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye derhal İsrail ile diplomatik, ticari münasebetlerine son vermeli. Savunma ittifakına son verilmelidir. Ne savunma ittifakı? İsrail ile ittifak yaptın. Kime karşı ittifak yaptın? Filistin'e vurmak için. Bakın İsrail pilotları Türkiye eğitim görüyor. Derhal buna son verilmeli. İsrail'e karşı fiili olarak tepki ve yaptırım ortaya konmalıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini, Arap Birliğini ve İslam Konferansını da İsrail'e karşı yaptırıma çağırıyorum."


habervaktim

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri