Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'i eleştirdi konferans dağıldı

21.04.2009 12:06
İsviçre'de düzenlenen Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nın açılışında konuşan Ahmedinejad'ın, İsrail hakkında 'gaddar ve ırkçı bir devlet' deyince ortalık karıştı.
İran Cumhurbaşkanı, Cenevre'deki Irkçılıkla Mücadele Konferansı'ndan İsrail'i bombaladı. Ahmedinecad, İsrail'i en ırkçı ve vahşi rejim olmakla suçladı. BM'den 40 kadar diplomat konferansın yapıldığı salonu terk etti. Palyaçolar salonu basıp kürsüye burunlarını fırlattı

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı'na (Durban II) İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad damgasını vurdu. Ahmedinecad, ABD, Avustralya, Kanada, İsrail, Almanya, Avusturya, İtalya, Polonya, Hollanda ve Yeni Zelanda'nın İslam'ın eleştirilmesinin yasaklanması ve İsrail'in kınanması konusuna ağırlık verileceği gerekçesiyle boykot ettiği konferansta İsrail'i 'en ırkçı ve vahşi rejim' olarak niteledi. Ahmedinecad, İsrail'in 'Yahudilerin çektiği acılar bahanesiyle 2. Dünya Savaşı sonrasında ABD'nin ve Avrupa'nın yardımıyla kurulduğunu' söyleyince 40 kadar Batılı diplomat salonu terk etti. Gökkuşağı renginde peruk giyen protestocular da, Ahmedinecad konuşurken 'Utan, Utan' ve 'Irkçı, ırkçı' diye bağırarak, İran Cumhurbaşkanına kırmızı burunlarını fırlattı. Söz konusu nesneler konuşmanın yapıldığı kürsüye çarptı ve Ahmedinecad konuşmasını kesti. 100 kadar gösterici de Ahmedinecad'ın basın toplantısı yapmasını engelledi.

ELÇİ GERİ ÇAĞRILDI


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, konferansa tepki göstererek, çalışmayı 'ırkçı' olarak değerlendirdi. Peres, 'İsrail'de ve dünyada soykırım kurbanlarının anılacağı bir günün arifesinde Cenevre'de 'ırkçı' bir konferansın çalışmalara başlamasının ve asıl konuşmacısının Ahmedinecad olmasının kendisini çok yaralayıp utandırdığını' belirtti, 'İsviçre'nin tarafsızlığının da bir sınırı olmalı' dedi. İsrail, konferansın çalışmalarına başlaması ve İsviçre Konfederasyonu Devlet Başkanı Hans-Rudolf Metz'in Ahmedinecad'la görüşmesine tepki olarak, İsviçre'deki büyükelçisi İlan Elgar'ı, istişareler için ülkeye çağırdı.

BAN Kİ-MUN: KRİZ IRKÇILIĞI ARTIRABİLİR


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun konferansın açılışında yaptığı konuşmada, şimdi dünya çapında ırkçılıkla mücadele zamanı olduğunu belirterek, konferansa ABD ile diğer bazı Batılı ülkelerin katılmamasını esefle karşıladığını söyledi. Ban, ekonomik kriz sonucu ırkçılığın artabileceği uyarısında bulundu. Yahudi düşmanlığı ve 'İslamofobi' dahil ırkçılıkla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Ban, dünyanın, ekonomik kriz sonucu hoşgörüsüzlüğün artması tehdidine karşı toparlanmaya ihtiyacı olduğunu kaydetti. ABD ve İsrail, 2001'de Güney Afrika'nın Durban kentindeki toplantıda, İsrail'in Filistinlilere yönelik tavrı nedeniyle ırkçı olarak nitelenmesi girişimlerine tepki gösterip konferansı terk etmişti.
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri