Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'i kara kara düşündüren gelişme

10.09.2009 00:50
Türk Dışişleri'nin, Bakan Ahmet Davutoğlu'nun Gazze ziyareti için Tel Aviv'de nabız yokladığı öne sürüldü. İşte İsrail'i tedirgin eden gelişme:

İsrail'in Haaretz gazetesi, bu talebe olumsuz cevap verildiğini yazdı. Barak Ravid imzalı habere göre, Davutoğlu'nun İsrail ziyareti, Gazze'ye giremeyeceğinin bildirilmesinin ardından tehlikeye düştü. Jerusalem Post gazetesi ise Davutoğlu'nun İsrail'i ziyaret etmekten vazgeçtiğini yazdı.

Haaretz'in haberine göre, Bakan Davutoğlu, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'in birkaç hafta içerisinde Kudüs'te vereceği konferansa davetli. Fakat Gazze ziyareti ile ilgili son uyarı ve İsrail'in geçtiğimiz yıl bölgeye düzenlediği saldırıların ardından gerilen ilişkiler nedeniyle ziyaretin gerçekleştirilmesi net değil. İsrailli yetkililerin, bu ziyaretle ilgili en büyük korkuları Davutoğlu'nun Gazze'ye gitmesi. Tel Aviv, Hamas'ın bu ziyareti şenliğe dönüştürmesinden, Bakan Davutoğlu'nun saldırılarda harabe haline gelmiş binalar arasında görüntü vermesinden endişe ediyor. Gazete, ziyaretin bir 'medya sirki'ne dönüşmesinin İsrailli yetkilileri korkuttuğunu yazdı. Zamanın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 2006 yılında İsrail saldırılarında yerle bir olan güney Beyrut'u ziyaret etmişti. Gül'ün Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen mahallelerdeki incelemesi televizyonlardan canlı yayınlanmıştı.

Gazze saldırılarıyla birlikte gerilen İsrail - Türkiye ilişkileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Şimon Perez arasındaki Davos tartışmasının ardından daha da bozulmuştu. Türkiye'nin İsrail saldırılarına karşı sesini yükseltmesinden sonra iki ülke diplomatik ve askerî ilişkileri sürdürse de üst düzey ziyaretler yapılmamıştı.

Davutoğlu, dışişleri bakanlığına atanmasından sonra Ankara'nın İsrail ile Filistinliler arasındaki barış görüşmelerine olumlu katkı yapma niyetini bir kez daha ortaya koydu. Gazeteye göre, Türk Dışişleri Müsteşarı bir ay kadar önce İsrailli meslektaşı Yossi Gal'ı arayarak Davutoğlu'nun İsrail'i ziyaret etmesi için bir davet yapılmasını teklif etti. Türk tarafı, Bakan'ın Gazze'yi de ziyaret etmesi için nabız yokladı. Yossi Gal, Davutoğlu'nun İsrail'de sıcak şekilde karşılanacağını, fakat Gazze'ye yapılacak bir ziyaretin yapıcı olmayacağını söyledi.

Birkaç hafta sonra Dışişleri Bakanlığı konuyu tekrar gündeme getirdi. Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, Yossi Gal'le görüşerek Davutoğlu'nun Perez'in Ekim ayında vereceği konferansa davet edildiğini ve katılmayı değerlendirdiğini ifade etti. Tan, bu ziyaret sırasında Gazze'ye bir gezi düzenlenmesinin mümkün olup olmayacağını sordu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Bakanlık, Davutoğlu'nun Gazze Şeridi'ni de kapsayacak bir İsrail ziyareti talebinin reddedilmesine karar verdi. Gazeteye açıklama yapan üst düzey bir İsrailli yetkili, Gazze saldırıları sırasında Türk liderlerin takındığı tutumun bu talebe olumlu cevap vermelerine imkan tanımadığını söyledi.

Yossi Gal de bakanlığın aldığı kararı Büyükelçi Tan'a aktardı. Gal, Mısır'ı kastederek, "Dünyada, Gazze Şeridi'ne girmenin mümkün olduğu başka yerler de var." dedi. Haaretz'e konuşan İsrailli kaynaklar, Mısırlıların da Türk Dışişleri Bakanı'nın kendi topraklarından Gazze'ye girmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Jerusalem Post gazetesine konuşan kaynaklar ise, aynı ziyarette hem İsrail'in hem de Gazze'nin ziyaret edilmesi halinde Tel Aviv'in Hamas liderlerine yapılacak ziyareti meşru gördüğü izlenimi doğabileceğini belirtti.

Gazeteye göre Davutoğlu, Gazze'yi ziyaret talebin reddedilmesinin ardından İsrail'e gelmekten vazgeçti. Gazete, Norveç'in Ortadoğu Özel Temsilcisi John Hansen-Bauer'in de ay başında planlanan İsrail ziyaretinden önce Şam'da Hamas lideri Halid Meşal'le görüşmesi nedeniyle İsrail'deki randevularının iptal edildiğini yazdı.

MORALHABER

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri