Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gelinlik elbiseye Gazze trajedisini İşledi

04.04.2009 16:53
Türk tasarımcı Ceyan Gedik, dünyanın, İsrail’in Gazze'ye ve çocuklara saldırısının geride bıraktığı trajedik boyutu bilmesi için gelinlik elbiseye Gazze trajedisini İşledi.
Son Gazze olayları, dünyanın çeşitli yerlerindeki çok sayıda sanatçıya; gerek şarkı, müzik, resim gerek karikatür düzeyinde olsun bol malzeme oluşturdu. Ancak Türk elbise tasarımcısı Ceyan Gedik, dünyanın birçok ülkesini dolaştırdığı gelinlikle Gazze çocuklarının trajedisini ifade etmek istedi. Şam’daki elbise sergisine katılan yeni elbise; İsrail’in Gazze’ye saldırısının doğurduğu bazı yıkım görüntülerinin yanısıra öldürülen ya da ailelerini kaybeden çocukların resimlerini de kapsıyor.

Gedik: ‘Bu tasarım aracılığıyla dünyaya, Gazze ve çocuklarına karşı gerçekleşen saldırının trajedik boyutunu içeren ve insani doğaya sahip bir mesaj göndermek istedim’ diyor.


Gelinlik ve eğlence elbiseleri alanında uzman tasarımcı, -kendisine göre- sonunda gelecek gibi görünmeyen barışı temsilen beyaz renk kullandı. Diğer yandan elbisenin bazı kısımlarını kasıtlı olarak yakmanın yanında kuşatılmış Gazze’deki alev almış ateşi temsilen bazı tüyler kullandığına işaret ediyor.


Ardından şöyle ekliyor: Teknik zıtlık veya entegrasyon çelişkileri üzerine çalıştım. Bu, tüm sanat çalışmalarında olması gerekendir. Elbisenin rengini beyaz yaptım, zeytin dallarıyla taçlandırdım. Ayrıca elbiseyi giyecek modele beyaz bir kumru hediye ettim. Bu genel olarak barışı temsil ediyor. Bununla beraber elbisenin bazı yerlerini kasıtlı olarak yaktım. Bazı ölmüş ve ailelerini kaybetmiş çocuk resimleri yanısıra saldırı sırasında Gazze’de meydana gelen patlamaları ve yangınları göstermek için de elbiseye bazı tüyler ekledim.


Sonra şöyle devam ediyor: ‘Ayrıca sonunda Orta Doğu’daki tüm ülkelerin bayraklarını koydum. Bu da savaş ve yıkımlardan çok çeken bu bölgede barışın sağlanması için bir davet anlamı taşıyor.


Elbisenin fiyatı hakkında Gedik, ‘Bu, iş hayatım boyunca tasarladığım elbiselerin en pahalısı çünkü bu, ticari amaçla tasarlamadığım tek elbise. Bu tasarımla, Paris’ten başlayıp Düsseldorf, Lizbon ve Sidney’den geçerek Şam’da biten çeşitli şehirlerde düzenlenmiş bütün sergilere katıldım. Bu elbiseyi satabilmeyi umuyorum çünkü bütün geliri Gazzeli çocuklara gidecek’ diyor.


Gedik, iş hayatına 15 yıl önce model olarak başladı. Sanat okuduktan sonra ise tasarımcı oldu. Türkiye’nin İzmir ilinde kendi ismiyle bir tasarım şirketi açmadan önce üniversiteden aldığı eğitimiyle iş yaptı.


Türkiye’de ve bazı Avrupa ülkelerinde en önemli tasarımcılardan birisi sayılan Gedik, ziyaret ettiği her yer için özel bir elbise tasarlamadan önce oranın tarihini araştırdığına işaret ederek tasarımlarını geçmişin ruhundan esinlenerek hazırladığını söylüyor.


Sonra şöyle ekliyor: ‘Şu an elimde, Orta Doğu Bölgesi’nde kendileri hakkında okuduğum tüm şahsiyetlerin isimleriyle elbiseler bulunuyor. Ayrıca eski Yunan efsanelerinde geçen Atina, Hira, Afrodit ve diğerlerinin isimleriyle de elbiseler mevcut. Size Orta Doğu bölgesinin tarihini sunup dünyaya tanıtmaya çalıştığımı söylersem abartmış olmam. Ancak bunu, farklı bir sanat üslubuyla; tabir aracı olarak elbiselere dayanarak yapıyorum.
Kaynak:
Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri