Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türkiye için dönüm noktası'

11.03.2009 18:23
İsrail’in eski Askeri İstihbarat şefi, Gazze operasyonunun İsrail’in imajında “korkunç” zarar verdiğıini belirtirken Türkiye'nin hamlesine dikkat çekti.
İsrail’in eski Askeri İstihbarat şefi, Aharon Ze’evi-Farkash, Gazze operasyonunun sonucunda İsrail’in imajına verilen zararın “korkunç” olduğunu belirterek, operasyonda "Türkiye’nin Ortadoğu politikalarında dönüm noktasını oluşturduğunu” da savundu.

Güvenlik ve terörle mücadele konularının ele alındığı bir konferansta konuşan Ze'evi-Farkash, Gazze operasyonunun İsrail’in imajına verdiği zararı “korkunç” olduğunu belirterek bunun da, Türkiye’deki “İslamcı liderliğinin bölgenin siyasi sorunlara karışmama yönündeki Atatürk’ün geleneğini gözardı etme kararı verdiği" için Türkiye’nin Ortadoğu politikalarında bir “dönüm noktası”nı oluşturduğunu da öne sürdü.

Yedioth Ahronoth gazetesine göre, Ze’evi-Farkash, Suriye ile barış konusunda bir karar verilmesi, barışa doğru ilerlenmesi gerektiğini vurgularken Suriye ile barış anlaşmasına varma şansının iyi olduğunu da söyledi. El Fetih ile Hamas arasındaki çatlağın İsrail ile Suriye arasındaki çatlaktan büyük olduğunu da savunan Ze’evi-Farkash, ABD’nin yeni İran politikasına şans tanınmasını da istedi.

Bu arada, Pakistan’ın İsrail için yeni bir tehdit oluşturabileceğini de öne süren İsrail eski Askeri İstihbarat şefi, İran’ın bir yıl içinde nükleer bomba elde edemeyeceği için “nükleer silahları olan ve terörü” ihraç eden Pakistan’ın “daha büyük bir tehdit” olarak görülmesi gerektiğini söyledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri