Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in İran'ı vurma tatbikatı mı?

20 Haziran 2008 / 19:45
ABD'li yetkililer, İsrail'in haftasonu Akdeniz'in doğusunda düzenlediği hava tatbikatının, İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir hava harekatının provası olabileceğini söyledi.
Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, ordunun olası saldırıya hazırlanması amacıyla haziran ayının ilk haftasında düzenlenen tatbikata 100'den fazla F-16 ve F-15 savaş uçağının katıldığı belirtildi.

Ordunun uzak saldırılara hazırlanması amacıyla Akdeniz'in doğusunda ve Yunanistan üzerinde yapılan tatbikatın, İsrail'in İran'ın nükleer hevesleri karşısındaki endişesini gösterdiği belirtilen haberde, uçakları düşen pilotların kurtarılması için helikopterlerin de kullanıldığı belirtildi.

İkmal uçaklarının da dahil edildiği tatbikatta İsrail ile İran'daki uranyum zenginleştirme tesisinin bulunduğu Natanz arasındaki yaklaşık 1500 kilometre uzaklığa eş değer uçuş yapıldığı da belirtilen haberde, ABD Savunma Bakanlığından bir yetkilinin de, "bu tatbikatın, İsrail'in Tahran ile yürütülen diplomatik çabaların sonuç vermemesi halinde olası bir saldırıya hazır bulunduğu yönünde bir mesaj olduğu" şeklindeki sözlerine de yer verildi.

Haberde, adı açıklanmayan bu yetkilinin, "ABD'nin, Avrupa'nın ve İranlıların bunu bilmesini istiyorlar" dediği de belirtilirken, İsrail ordusU sözcüsü de İsrail Hava Kuvvetlerinin tehditlere yönelik olarak düzenli olarak tatbikat yaptığını söylemekle yetindi.

İran ise, bu habere tepki göstermekte gecikmedi. İranlı din adamı Ahmed Hatemi, bugünkü cuma hutbesinde, İsrail'in İran'a saldırması halinde İran'ın karşılığının "korkunç" olacağını söyledi.

"Başta İsrailliler olmak üzere, düşmanlar ve ABD'deki yandaşları kuvvete başvurmanın peşindeyse, suratlarına korkunç bir darbe alacaklarından emin olsunlar" diyen Hatemi, İran'a düşmanca yaklaşanların pişman olacağını da kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri