Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in katlettiği Nizar Reyyan ve ailesi defnedildi

02 Ocak 2009 / 18:00
İsrail bombardımanında evi enkaz haline gelen Hamas liderlerinden Nizar Reyyan ile ailesine mensup 14 kişinin cenazeleri bugün toprağa verildi.
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas'ın en üst düzey beş liderinden biri olan Nizar Reyyan, dört eşi ve 10 çocuğu bugün Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da defnedildi.İsrail'in cumartesi gününde Gazze'ye hava saldırıları ile katliam başlatması sonrasında, Reyyan bütün uyarılara ve evinin muhtemel hedeflerden biri olmasına rağmen, ailesi ile birlikte evini terketmemişti.Çarşamba günü gazetecilere konuşan Reyyan, Gazze'de Hamas'ın zaferinin kesin olduğuna inandığını söylemişti. Perşembe günü ise vurularak katledildi.

İslam hukuku profesörü olan Nizar Reyyan'ın beş katlı evine, bir İsrail savaş uçağından bir tonluk bomba atılmış ve bina tamamen bir enkaz haline gelmişti. Saldırıda ölen toplam 20 kişi içinde Reyyan ile dört eşi ve 12 çocuğundan 10'u da bulunuyordu.

49 yaşında ve İslam Hukuku profesörü olan Nizar Reyyan için Hamas siteleri şu yorumu yaptı: Filistinli Müslümanların İsrail karşısında zafere ulaşması için kendisini ailesi ile birlikte feda etti, bile bile ailesini de beraberinde sürükleyerek ölüme gitti ki, bu Hamas'ın zafer kararlılığını pekiştirsin!

Altı oğlu ve altı kızı olan Reyyan'ın 10 çocuğu dünkü katliamda hayatını kaybetti. İbrahim adındaki bir oğlu, Gazze'nin kuzeyindeki Doğit yerleşim birimine 2001 yılında düzenlediği ve iki İsraillinin ölümüyle sonuçlanan saldırıda hayatını kaybederken, bir oğlu da, 2007'nin başlarında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısı sırasında can vermişti.

MÜCAHİD VE ALİMNizar Reyyan, Gazze'de Han Yunus bölgesinde ve Hamas hareketi içerisinde çok sevilen ve kendisine saygı duyulan isimlerdendi. Hem alim hem de mücahid kişiliği, onu diğerlerinden farklı kılıyordu.

Gazze İslam Üniversitesi Hadis kürsüsünde hocalık da yapan Nizar Reyyan'ın farklı yönlerini bilmeyen kamuoyu, ancak katledilmesinden sonra, İzzeddin Kassam Tugayları'nın üyesi olduğunu öğrenebildi.

Hamas'ın siyasi büro yöneticiliğinden, ilmi çalışmalarına daha fazla yoğunlaşmak için ayrılan Reyyan, Sahih-i Buhari üzerine yazdığı bir şerhi tamamlamak üzereydi. 1985 yılından 1996 yılına kadar Cibaliya mülteci kampında gönüllü imamlık yapan Reyyan, aralıklarla İsrail zindanlarında toplam 4 yıl kalmış, El Fetih tarafından da defalarca hapse konmuş ve burada büyük işkencelere maruz kalmıştı.
Bu haber toplam 5316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri