Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in Kur'an Sitesi

19 Ağustos 2008 / 12:28
İsrail, Kur'an ayetlerine de el uzatarak, İslam dünyasını yeni bir tartışmanın içine çekmeye çalışıyor.
İsrail İslam dünyasına yönelik yeni bir proje başlattı. Doğrudan Kur'an-ı Kerim'in bazı ayetlerini yorumlamayı ve bunu eğitimde kullanmayı içeren girişim İsrail hükümeti tarafından resmen destekleniyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan verilen bilgilere göre , önümüzdeki iki ay içinde yayına geçmesi planlanan websitesinin amacı, "İslam dünyası ile batı arasındaki uzlaşmaya katkıda bulunmak" gibi kulağa hoş gelecek bir gerekçeye dayandırılıyor.

İsrail'deki bedevi öğrenciler üzerinde bir müddet denemesi yapılan proje İsrail Dışişleri Bakanlığı'nca finanse edildiği bildirildi.

Kur'anın nasıl anlaşılması gerektiği gibi bir sorudan hareket ederek Siyonist ideolojinin bakış açısının empoze edilmek isteneceği nedeniyle İslam dünyasından şimdiden tepkiler gelmeye başladı.

Projenin danışmanlığını yapan Dr. Ofer Grosbard, İsrail'in kuruluşunun 60. yılında başkanlık konferansında gündeme gelen proje İbranice konuşanlar için Kur'an'ın tanıtılması gerektiğini belirterek girişimi savunuyor.

Ancak bu girişimin daha çok Müslüman çocuklara yönelik muhtevaya sahip olması yeni girişimin niyetinin bununla sınırlı olmadığını ortaya koyuyor.

Çocuk eğitiminde Kur'an başlığını taşıyan proje kısaca "Quaranet" olarak anılıyor.

Şimdiden İslam dünyasından tepkiker almaya başlayan projenin Kur'an'ın anlamına müdahale olarak yorumlanıyor.

Kur'an ayetlerinin eğitimde aracı olarak kullanmayı amaçlayan proje özellikle Filistinli çocukların İsrail karşıtı düşünceleri yumuşatan yorumlara yer verilmesi dikkat çekici.

Terörle nücadele adına daha önce denenmiş girişimlerden farkı İsrail'in doğrudan resmi olarak devreye girmiş olması.

Belli amaçla seçilen ayetlerin modern eğitim aracı olarak kullanılması terapi niyetiyle işgal karşıtı direnişin pasivize edilmesi niyetini ortaya çıkarıyor.
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri