Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in "Mavi Marmara" raporu hazır

12.07.2010 02:22
İsrail'in hazırladığı Mavi Marmara raporu açıklanıyor. Rapor öncesi bu konuda kamuoyu oluştu bile!

İsrail donanmasının 31 Mayıs'ta Gazze yardım gemilerinden Mavi Marmara'ya düzenlediği ve 9 Türk'ün hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak İsrail ordusu içinde kurulan soruşturma komisyonu raporunun yarın resmen sunulmasının arefesinde, İsrail ordusunun eski komutanları, operasyonun sonuçlarıyla ilgili tek sorumlunun Deniz Kuvvetleri Komutanı ve onun istihbaratında olduğu konusunda birleşti.

Ynet gazetesinin haberine göre, söz konusu eski komutanlar, Deniz Kuvvetleri Komutanı General Eli Marom'un istifa etmesi ya da ordudan atılması gerektiğini belirttiler.

Deniz Kuvvetleri'nden emekli korgenerallerden biri, Ynet'e verdiği demeçte, "İçi insan dolu bir gemi güvertesine hiçbir surette asker indirilmez. Belli ki basın manşetlerinde yer alacak bir gösteri yapılmak istenildi ve doğru yolu terkettiler" dedi.

Korgeneral, sorumluluk adresinin tek olduğunu ve sorumluluğun tümünün Deniz Kuvvetleri'nde olduğunu belirtip, "başarısız oldular" dedi. Söz konusu emekli korgeneral, bu başarısızlığın hesabını da Deniz Kuvvetleri Komutanı Yarom'un vermesi gerektiğinin altını çizdi.

"EN KÖTÜ İHTİMALİ GÖZ ÖNÜNE ALMALIYDILAR"

Deniz Kuvvetleri istihbaratına da suçlamalar yönelten emekli korgeneral, İsrail'in Yom Kipur savaşı öncesinde de "Mısırlılar'ın savaşmaya niyetleri yok" denildiğini; o dönemde bunun sorumlusunun hükümet olduğunu; Genelkurmay'ın istihbarat birimi olmadığını ifade edip, "Bu sefer ise beklentilerin kökeninde operasyonel taktik hatalar vardı ki, bunlardan da Deniz Kuvvetleri sorumludur. Filoyu durdurma görevi verilen kurum Deniz Kuvvetleridir, operasyon sorumluluğu da Deniz Kuvvetleri Komutanlığının İstihbarat birimine aittir" dedi.

Emekli korgeneral, eksik istihbarat veya tam olmayan bilginin en kötü duruma hazırlıklı olmayı gerektirdiğini vurguladı.

Geminin amacının "provokasyon" olduğunu iddia eden ve yüzlerce insanın bu gemide yer aldığının aylardır bilindiğine dikkati çeken Gazit, bu operasyonda sonucun sorumlusunun istihbarat olmadığını dile getirdi.
 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri