Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail'in Saldırısında Yeni Ölüm Haberleri

30 Aralık 2008 / 09:23
İsrail savaş uçaklarının bu sabah erken saatlerde Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 10 Filistinli hayatını kaybetti
İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye yönelik bombardımanı devam ediyor. Bu sabah Gazze'ye düzenlenen saldırılarda 10 Filistinlinin şehid olduğu belirtildi. Saldırılarda ayrıca 40 Filistinlinin de yaralandığı kaydedildi.

Bugün sabah saatlerinde, İsrail savaş uçakları yine İslami Üniversitesi ve içişleri bakanlığı binası hedef aldı. Gazze'deki bir BBC Muhabiri, bu sabahtan beri, camilerin, evlerin ve Hamas'a ait eğitim sahalarının hedef alındığı en az 40 ayrı saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Filistinli doktorlar bu son saldırılarla birlikte ölenlerin sayısının en az 355, yaralı sayısının da 1800 olduğunu belirtti.

Ramon: Hamas'ı devireceğiz

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ülkesinin Hamas'a karşı sonuna dek sürecek topyekün bir savaş verdiğini söyledi. Barak, İsrail'in saldırısının gerektiği ölçüde derinleştirileceğini ve genişletileceğini vurguladı.

İsrail Ordusu'ndan üst düzey bir yetkili de, Hamas'a ait hiçbir binanın ayakta bırakılmayacağını belirtti. İsrail Başbakan Yardımcısı Haim Ramon ise daha da ileri giderek "Saldırının amacı Hamas'ı devirmek" dedi.

İsrail tankları Gazze'yi kuşattı

Gazze sınırına kara birlikleri ve tanklar yığan İsrail, Gazze Şeridi'nin etrafını kapalı askeri bölge ilan etti. Uzmanlar, bu adımın binlerce yedek askerin göreve çağırılmasıyla birlikte düşünüldüğünde, kara operasyonuna işaret edebileceğini söylüyor.

Sınırda yoğunlaşan tank ve askeri birlikler Gazze'ye doğru ilerliyor. Erez geçiş noktasının 300 ile 500 metre civarında, İsrail ordusu saldırı üsleri oluşturdu. İsrail, buraya sevk edilen yüzlerce tank ve zırhlı buldozeri, muhtemel bir kara operasyonu için hazırlamaya başladı.

İsrail kabinesi de önceki gün 6 bin 500 yedek askerin silah altına çağrılması talebine onay verdi. Onaydan sonra yedek askerler, Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinin korunması için harekete geçti. İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri, çatışmaların şiddetlenmesi halinde daha fazla yedek asker çağıracaklarını açıkladı.

Nasrallah'tan 3. İntifada çağrısı

İsrail'in Gazze'ye saldırmasının üçüncü gününde Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, İsrail'i protesto için toplanan binlerce kalabalığa telekonferans yoluyla hitap eden Hizbullah lideri Nasrallah, Filistinlilere üçüncü intifada çağrısında bulundu.

Konuşmasında Hizbullah lideri Şeyh Hassan Nasrallah, "Gazze yalnız değildir. Ve Gazzeliler yalnız değildir. Bugün burada, en iğrenç düşmanın eline düşen Gazze'deki kurbanların yasını tutmak için toplanıyoruz. Allah, Gazze'de hayatını kaybedenlerden razı olsun. Onlar Filistin'in gurur kaynağı olan şehitlerdir" ifadelerini kullandı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın, Arap Birliği'nin acilen toplanması için Arap ülkelerine baskı yapmasını isteyen Nasrallah, Amerika'yı da sert şekilde eleştirdi. Nasrallah, "Arap başkentlerini kimlerin yönettiği, iktidardakilerin kim olduğu, İslamcı, milliyetçi veya komünist olması ABD'nin umurunda değil. Peki mesele nedir? Bu, sizin onlara ucuz petrol verme meselesidir" dedi.

Başkent Beyrut'taki bir futbol sahasında toplanan binlerce Hizbullah yandaşı, Hizbullah ve Filistin bayrakları taşıyarak "İsrail'e ölüm, Amerika'ya ölüm", "Allah Nasrallah'tan razı olsun" sloganları attı.

İnsani durum

Gazze'deki insani durum da giderek kötüleşiyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, başlıca önceliğinin hastanelerin ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemeyi sağlamak olduğunu açıkladı.

Mısır tıbbi malzeme yüklü bazı kamyonların Refah geçiş noktasından Gazze'ye girişine ve bazı Filistinli yaralıların Mısır'da tedavi görmesine izin verdi.

Gazze'deki Kızılhaç yetkilileri, ekmek fırınları önünde uzun kuyruklar oluştuğunu, ve gıda fiyatlarının hızla yükseldiğini bildiriyor. Bazı mahallelerde de su sıkıntısı yaşandığı söyleniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri