Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İsrailli askerler çığlık çığlığa bağırıyorlardı"

20 Ocak 2009 / 17:31
Gazze’deki 22 günlük soykırım harekâtında İsrail ordusunun medyadan gizlemeye çalıştığı olayları, silahların sustuğu Gazze’deki Filistinli direnişçiler anlatıyor.
Silahlar artık sustuğu için Filistinli direnişçiler İsrail’in 22 günlük saldırılarında gerçekte neler olduğunu anlatıyor. El-Kassam Tugayları direniş operasyonlarından 5 Ocak 2009’da geçen dördü şöyle:

5 Ocak 2009

Yer: El-Rayes Dağı, el-Tufe mahallesi, Gazze Şehri

Operasyon 1:

İsrail tankları ve zırhlı birlikleri er-Rayes dağı yakınlarındaki geçitten geçiyordu. Savaş uçakları İsrail zırhlılarının ilerlemesi için yolu bombalıyordu. Adının baş harflerini HS olarak veren Kassam savaşçısı, “İsrail tankları geçide ilerlemeye başladığında daha önce hazırladığımız planı uygulamaya koyduk” diye anlatmaya başlıyor.

Plana göre, Filistinli direnişçiler, o geçit hariç diğer yollardaki mevzilendirmeyi walkie-talkielerle aralarında konuşmuşlar. HS, “İsraillilerin dinlediğini biliyorduk ve o geçide birliklerini götürerek tuzağımıza düşeceklerini biliyorduk” diye açıklıyor.

İsrail jetleri bölgeyi füzelerle vurdu ve birlikler geçmeden önce sis bombaları atıldu.

Ardından bir tank konvoyuyla dört personel taşıyıcı harekete geçti. “Çok yavaş ve dikkatlice ilerliyorlardı” diye anımsayan Kassam savaşçısı: “Sonra özel kuvvetler personel taşıyıcılardan indi ancak ilk savaşçı grubunu göremediler. Ardından savaşçılarımızdan biri anti-personel ve anti-zırh mayınını patlattı. İsrail askerleri çığlık çığlıyaydı”.

İki Filistinli direnişçi saklandıkları yerden çıkarak İsrailli askerlerine ateşe başladı. Bir İsrail tankı topunu saldıran Filistinli savaşçılara çevirdi. Ancak 3’ncü grup savaşçılar yeraltından çıkarak, tankı B-29 RC roketleriyle vurarak imha etti.

Savaş sırasında bir Filistinli savaşçı bir İsrailli askeri esir almayı başardı. Ancak bir İsrail uçağının ateşlediği füzeyle askeri öldürdü ve direnişçiyi de yaraladı.

Operasyon II:

Ağır bombardıman altında İsrail helikopteri yaralı askerleri almak için indi. Bir İsrail gücü hasar görmüş tankları çıkarmak geçide ilerledi.

HS şöyle hatırlıyor: “Birlik ilerlediğinde Kassam’ın topçu birlikleri ve savaşçılarının ağır ateşi altında pusuya düştü. Birçok tank bu pusuda hasar gördü”.

Saldırıya uğrayan birlikleri kurtarmak için İsrail jetleri bölgeyi vurmaya başladı. Ancak Kassam savaşçıları birçok İsrail askerini yaralı ve ölü olarak geride bırakarak güvenle geri çekildi.

Operasyon III:

İki Kassam savaşçısı er-Rayes Dağı’ndaki ormanlık bölgede, tüfekler, RPG ve mayınlarla gizlendi. 30 saat sonra bir İsrail birliği bölgeye ilerlemeye başladı.

Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde, “Tanklar ilerlediğinde savaşçılar patlayıcıları ateşledi” diye anlatıyor.

İsrail uçakları bölgeyi vurmaya başlamış. Ardından özel kuvvetler bölgeyi Filistinli direnişçilerden temizlemek için harekete geçti.

Birlik harekete geçtiğinde, savaşçılardan ikisi patlayıcıları ateşlemiş. Birçok İsrailli asker bağırarak yere düştü.

İsrail uçağı bölgeyi vurunca iki direnişçi yaraladı. Ebu Ubeyde, “Sonrasında iki savaşçı saklanmış, yaralı olarak orada 18 saat kaldılar” diye anlatıyor.

Sonrasında bir grup Hamas savaşçısı ağır ateş altında yaralı arkadaşlarını kurtarma harekatına girişti. İsrail tanklarının takibi ve ateşi altında yaralı arkadaşlarını çıkarmayı başarmışlar.

Operasyon IV:

Bir İsrail özel kuvveti Gazze Şehri’nin doğusundaki Cebal el-Keşif’teki bir evde mevzi aldı. Ev Filistin direnişinden gelebilecek saldırılar için tanklarla koruyordu. Evin içinde İsrail komandoları rahatça oturup gülüyorlardı.

Bu arada bir grup Kassam savaşçısı evin içerisine özel bir tünelle girmek için harekete geçti.

Ebu Ubeyde, “Aynı zamanda savaşçılar, evi dışarıdan RPG ve havan topları atarak, içerideki askerlerin dikkatini dağıtmaya başlamış” diye açıklıyor.

Sonrasında Kassam savaşçıları evin içindeki tünelden çıktılar. Birkaç dakika içerisinde evin içerisindeki İsrailli askerleri öldürüp yaralayarak güvenle geri çıkmışlar.


Kaynak:
Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri