Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailli Eski Bakan Hayatını Kaybetti

01 Haziran 2008 / 12:01
İsrailli eski bakanlardan, gazeteci ve eski Şinui partisi lideri Yosef Tommi Lapid, 77 yaşında öldü.
Kansere yenilen Lapid, bugün Sırbistan sınırları içinde yer alan Novi Sad kentinde bir Macar Yahudi ailesinin çocuğu olarak 1931'de doğdu. Lapid'in babası, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampına alındı, bir daha geri dönmedi. Lapid, annesiyle birlikte 1948 yılında İsrail'e göç etti.

İsrail'in önde gelen gazetecileri arasında yer alan Lapid, İsrail Yayın Kurumunun genel müdürlüğü görevinde de bulundu. Lapid, 1999 genel seçimlerinden önce laiklik yanlısı Şinui partisinin lideri oldu. Parti o yılki seçimlerde 6 milletvekilliği kazanarak parlamentoya girdi.

Lapid'in partisi 2003 seçimlerinde milletvekili sayısını 15'e çıkararak parlamentoda üçüncü büyük parti oldu. Lapid, Ariel Şaron'un başkanlığını yaptığı koalisyonda Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Şaron ile dini kurumlara sağlanan fonlar yüzünden ters düşen Lapid, 2004 yılı Aralığında koalisyondan çekildi. Lapid, sonraki yıllarda iç çekişmelerin yaşandığı partisinden ayrıldı.

Sokolov ödülünü 1998 yılında alan Lapid, soykırım kurbanlarıyla ilgili çalışmalarını hiç bırakmadı. Gazeteciliğinin yanı sıra birçok oyun yazan, kitapları bulunan Lapid, turistler için rehber kitaplar da hazırladı.
Kaynak:
Bu haber toplam 758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri