Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailli Futbolcunun feryadı

14 Ocak 2009 / 17:31
İsrailli Futbolcu Balili: Haykırıyorum. Kanı durdurun!
Sivasspor'un İsrailli futbolcusu Pini Felix Balili, Gazze'de bir an önce kan dökülmesinin sona erdirilmesini istedi. Kulübün internet sitesine konuşan Balili, "Herkes gibi ben de haykırıyorum; savaşa hayır. Gazze'de bir an önce kan dökülmesi sonlandırılsın." dedi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları bütün dünyada olduğu gibi Türkiye tarafından da tepkiyle karşılanıyor. Savunmasız sivil halkın kadın-çocuk, genç-yaşlı ayrımı yapılmadan öldürülmesine en anlamlı tepkiyi ise Sivasspor'un İsrailli futbolcusu Balili gösterdi. Kulübün 'sivasspor.org.tr' internet sitesine yaptığı açıklamada, Balili, ülkesinin Gazze'ye yönelik saldırılarının bir an önce bitirmesini arzuladığını söyledi. Bölgede kardeşliğin hakim olması gerektiğini belirten Balili, İsrailli olmasının bazı kişiler tarafından suç gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade etti. "Dünya kardeşliğinin en büyük hayali olduğunu dile getiren golcü futbolcu, "Bazı kişiler İsrail doğumlu olmamı potansiyel suçlu gibi gösteriyor. Ben sporcuyum. Spor birlik, beraberlik ve kardeşlik demektir. Ben de herkes gibi 'savaşa hayır' diyorum. Bir an önce kan dökülmesi sona ersin. Dünya kardeşliği en büyük hayalim." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 7 yıldır Türkiye'de futbol oynadığını hatırlatan Pini Felix Balili, son 3 sezondur da Sivas'ta top oynadığını ve gerçek arkadaşlığı burada bulduğunu söyledi. Takım arkadaşlarının her zaman kendisine destek olduğunu anlatan Balili, "Beni içlerinden biri gibi bağırlarına bastılar. Ben onlardan biri gibi oldum. Türkiye ve Türkleri çok seviyorum." dedi. Balili, Fortis Türkiye Kupası (C) Grubu 4. maçında Denizlispor ile oynanan karşılaşmada taraftarın kendisine yönelik tezahüratı içinse teşekkür etti. Musa Aydın'ın yerine oyuna giren Balili için Sivasspor taraftarı "Kahrolsun İsrail, yaşasın Balili" sloganı atmıştı
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri