Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailli psikolog Müslüman oldu

14.01.2010 00:00
İsrail asıllı Dr. Anters Geb Radojicic kelime-i şahadet getirerek Fatma ismini aldı

İsrailli asıllı Ortodoks Musevi psikolog Dr. Anters Geb Radojcic(61), Müslüman oldu. Manavgat Müftülüğü'nde yapılan ihtida töreninde (din değiştirme) kelime-i şahadet getiren Anters Geb Radojcic, Fatma ismini aldı. İhtida töreninde Manavgat Müftüsü Halil Taş, vaize Fedan Taş, Manavgat Belediyesi Yeminli Tercümanı Gülsüm Tezol ve belediye din görevlisi Nurettin İnal hazır bulundu. Müftü Halil Taş, İslam dinini seçen İsrailli psikolog doktor Radojcic'e Almanca Kur'an-ı Kerim ile İslam ilmihali kitabını hediye etti.

 

İsrail'de bir süre yaşadıktan sonra uzun yıllar Almanya'da yaşadığını belirten Radojcic, İslam dinini seçmede en önemli etkenin öldükten sonra yeniden dirilme inancı olduğunu söyledi. 13 yıl önce Almanya'da yaşadıkları trafik kazasında eşi ve bir kızını kaybettiğini belirten Radojcic, yaşanan acı olayı unutmak için Türkiye'ye geldiğini söyledi. 11 yıldır Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaşadığını belirten Radojcic, bir psikolog olarak yaşadığı acı ve sıkıntı dolu günleri Manavgat'ta Müslüman Türk komşularının yakın ilgi ve alakasıyla atlattığını söyledi. Radojcic, "Almanya'da yaşadığımız acı olayları unutmak için Manavgat'a yerleştim. İnsan psikolog da olsa büyük acıların üstesinden tek başına gelemiyor. Müslüman komşularımın yakın ilgi, sevgisi ve içten davranışı İslam dinini araştırmama vesile oldu. 5 yıldır düzenli bir şekilde Almanca Kur'an okuyordum. Kaybettiğim sevdiklerime yeniden kavuşmayı İslam'da öldükten sonra yeniden dirilmeyle öğrendim. Yeniden dirilmeyle moral buldum. Sürekli dua ettiğim Rabbime yöneldim ve Müslüman olmaya karar verdim. " diye konuştu.

 

"ÖLÜNCE MANAVGAT'A GÖMÜLMEK İSTİYORUM"

Ölünce Manavgat'a gömülmek istediğini belirten Radojcic, Türkiye'de yaşamaktan huzur ve mutluluk duyduğunu kaydetti. 11 yıl önce Manavgat'a yerleştikten sonra geçen Barış Türker isimli Türk vatandaşıyla evlendiğini hatırlatan Radojcic, İslam dinini araştırmasına sevk eden çok sevdiği eşini geçen yıl 15 Haziran'da kaybettiğini söyledi. Radojcic, "İhtida töreninde kelime-i şahadet getirirken başıma bağladığım eşarbımı Müslüman olan ikinci eşim hediye etmişti. Sevgisi ve yakın ilgisi Müslüman olmama vesile oldu. Ölünce Manavgat'ta eşimin yanına gömülmek istiyorum. Çünkü huzuru ve mutluluğu Türkiye'de buldum." diye konuştu.

Müftü Taş, yeni Müslüman olan birinin geçmiş günahlarının affolunduğunu ve anasından yeni doğmuş bir bebek gibi saf ve tertemiz olduğunu dile getirdi.

Manavgat Müftülüğü'nde 49 yıl içinde 114 gayri Müslim ve ateist İslam dinini seçti. İlçede 49 yıl içinde en fazla Müslüman yabancı sayısı 20 kişiyle 2009 yılında gerçekleşti. İsrailli psikolog doktor Anters Geb Radojcic ise 2010 yılın ilk yabancı Müslüman oldu.

Bu haber toplam 4736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri