Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrailli spikerin göz yaşları

16 Ocak 2009 / 13:00
İsrail ordusunun Gazze’de işlediği katliam karşısında gözyaşlarına hakim olmayan İsrailli bayan spiker, “Dünyayı bu savaşın adil olduğuna ikna ekmek zor” dedi.
İsrail’in en ünlü kadın haber sunucularından biri olan Yonit Levy’nin İsrail 2. Kanalında haber bülteni sunarken Gazze’de gittikçe ağırlaşan insani durum karşısında gözyaşlarına hâkim olamayarak ağladığı bildirildi.

Spikerin canlı yayında ağlaması birçok İsrailli’nin tepkisine neden olurken seyirciler kanalı şikâyet yağmuruna tutarak spikerin görevden alınmasını istedi.

İsrail’i şoke eden olay şöyle gelişti: Yonit Levy, sekiz haberlerini sunarken sıra Gazze’ye karşı başlatılan savaşa geldiğinde “dünyayı bu savaşın adil olduğuna ikna etmek zor, bizde bir kişi ölürken Filistinlilerden 350 kişi ölüyor” deyince İsrail’de kıyamet koptu.

“DÜŞMANA SEMPATİ DUYUYOR”

Levy’nin bu konuşmasından sonra İsrailli bayan bir seyirci Levy’ye bir kınama dilekçesi yazarak ünlü spikeri “Siyonizm karşıtı/Anti-semitik olmak ve düşmana sempati duymakla” itham etti ve işten kovulmasını talep etti. Dilekçenin hedefi 10 bin imza toplayarak spikeri işinden atmaktı. Ancak iki haftadan az bir süre içerisinde imzalayanların sayısı 34 bini geçti, imza toplama eyleminin önüne geçemeyen kanal patronu ise çareyi spikerin işine son vermekte buldu.

İsrail National News haber ajansına göre ünlü spiker kanal içerisinde de eleştirilere maruz kaldı. Öyle ki bazı kanal çalışanları ünlü spikeri “toplumsal bilinci zayıflatmakla” suçladı. Zira ünlü spiker Gazzelilere sivillere zarar gelip gelmediğine dair soru sorarken Gazzelilere sempati duyduğunu gösterir sorular yöneltmiştir. Ajansın haberine göre kendisi için verilen dilekçeden sonra spiker daha da sempatik tepkiler göstermiş ve 6 Ocak’ta yayınlanan 8 haber bülteninden sonra gözyaşlarına boğulmuştur.

Spiker hakkında başlatılan kampanya 2. Kanalın şikâyet birimine kadar yansıdı. Örneğin şikâyetçilerden biri şunları yazmıştı: “Yonit Levy’nin sunduğu 8 haber bültenini izliyordum. Bülten sonunda “dünyayı bu savaşın adil olduğuna ikna etmek zor, bizde bir kişi ölürken Filistinlilerden 350 kişi ölüyor” dediğini duydum. Ben bir asker babası olarak soruyorum: “Savaşın adil olmadığı iddialarına ve İsrail’de öğrencilerin savaş karşıtı protesto gösterilerinde bulunduğuna dair tv kanallarında yapılan yayınlara karşın oğlumu nasıl savaşa gönderebilirim?”

KADIN OLDUĞU İÇİN

Maariv gazetesi ise haber sunucusu Levy’ye karşı başlatılan protesto kampanyasının 2. kanal içerisinde ciddi tartışmalara neden olduğunu ve sunucunun uyarıldığını ancak kanal çalışanlardan hiç kimsenin bunu açıkça konuşmadığını yazdı. Akşam Haberleri editörü Guy Sadri ise “Biz BM değiliz, Biz İsrailliyiz ve hepimiz vatanseveriz” diyor.

Maariv gazetesine göre Gazzelilere sempati duyan sunucular yalnızca Yonit Levy ile sınırlı değil.10. Kanal spikeri Mickey Haimovich ve Ashurat Kotler de Gazzelilere can güvenliği ve çocukların durumuyla ilgili soru sorarken sempatilerini dile getirdiler.

Öte yandan yazar İriana Milmand Yediot Ahranot Gazetesi’ndeki köşesinde konuyla ilgili şunu yazdı: “Sunucu bu kadar büyük bir eleştiriyle karşı karşıya kaldı, çünkü o bir kadın. Zira İsrail’de yapılan kamuoyu araştırmalarına göre seyircilerin büyük bir bölümü sesleri çok daha güven veriyor diye erkek sunucuları tercih ediyor.”

10. Kanal spikeri Ashurat Kotler de Yonit Levy’nin yaptığından etkilenmiş olacak ki haber bülteni sonunda “yüzlerce İsrailliyi ölüme göndermek yerine bir an önce Hamasla görüşmelere başlamalıyız” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri