Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsraillilerden Türkiye'ye tehdit

12.10.2009 11:59
Silah sistemlerine ilişkin satışlar iptal edilmeli. Ermeni soykırım tasarısı ile ilgili lobi faaliyetlerine son verilmeli.'
İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda dün Türkiye'nin Anadolu Kartalı tatbikatına ilişkin kararının yarattığı kriz nedeniyle bir olağanüstü toplantı yapıldı. Toplantının konusu, "türkiye hala stratejik ortağımız mı?" sorusuydu.

İsrail Dışişlerindeki tüm uzmanlar krizin Gazze operasyonundan kaynaklandığı konusunda hemfikirdi. Bir kesim, "Artık stratejik ilişki tabiri kullanılamaz. Erdoğan'ın bizimle böyle bir ilişki istemediği açık. Gerekli yanıtlar verilmeli" derken bir grup ise, "Hala durumu kurtarabiliriz. Türkiye'yi kaybedersek Ortadoğu'da yapayalnız kalırız. Türkiye ile İran'ın yakınlaşması bize büyük zarar verir" tezini savundu. Sonunda ikinci grup galip geldi.

İsrailli yetkililerin üzerinde durduğu bir diğer konu ise ordunun tavır değişikliği oldu. Haaretz'e konuşan bir diplomat ve bir analist, "Bu tatbikat kararının Erdoğan'ın direkt emriyle orduya iletildiğini biliyoruz. Artık savunma stratejisi konusunda ordunun hükümete boyun eğdiğini düşünüyoruz" dedi.

Haaretz: Türk siyasetçileri ne derse desin Türk ordusu ile ilişkilerimiz her zaman sağlamdı. Şimdi ordu ile hükümet arasındaki rol paylaşımının sona erdiğini görüyoruz. Türkiye'deki siviller ve ordu mensupları bundan böyle tek bir ses kullanacakları mesajını veriyor.

İSRAİL'DEN İKİ KOZU VAR

Jerusalem Post'a göre ise İsrail içinde bir şahin grup Türkiye'nin İsrail'den talep ettiği silah sistemlerine ilişkin satışların hemen iptal edilmesi gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda Nisan ayında Ermeni soykırım tasarısı ABD Meclisi'ne geldiğinde de bunun geçmemesi için yapılan lobi faaliyetlerine son verilmesini istiyor.

Dışişlerindeki toplantı sonrasında açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon, "Bizim çıkarlarımız Türkiye ile gerilim ve kriz çıkmamasını sağlamayı gerektiriyor. Türkiye'yi önemli bir stratejik partner olarak görüyoruz" dedi.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danil Ayalon, Türkiye'nin İsrail Hava Kuvvetleri'nin de katılacağı uluslararası hava tatbikatını ertelemesiyle ilgili olarak, "Ankara'nın bu adımının NATO, Avrupa ve Amerika'nın çıkarlarını da etkileyeceğini" söyledi. Ayalon, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail için en iyi yolun, bu konuda Türk tarafı ile görüşecek olan Amerika'nın başını çekeceği bir NATO koalisyonu içinde hareket etmek olacağını ifade etti. "Olaya başımızı eğmeden, dikkatli bir biçimde bakmamız gerekir" diyen Ayalon, Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün de Ortadoğu'da önemli bir stratejik ülke olduğunu belirtti. Ayalon Jerusalem Post'a yaptığı açıklamada ise, "Türkiye İran'ın antitezi. Demokrasi ve hoşgörünün egemen olduğu bir Müslüman ülke... İsrail ile iyi ilişkilere sahip olması her iki ülkenin de yararına" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri