Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Emniyeti'nde Düşündüren Atama

18 Eylül 2008 / 09:11
Erdoğan'a gelen bir mektupla başlayan fuhuş çetesine yönelik operasyon geride kalırken daha sonra gerçekleşen bazı atamalar düşündürdü.
2006'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 2007'de de Kadir Topbaş'a gönderilen bir ihbar mektubu ile ilgili olarak İstanbul Emniyeti Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen fuhuş çetesi operasyonu sonucu İstanbul içinde ve dışında 7 Emniyet görevlisi göz altına alındı, 2'si tutuklandı ayrıca 11 Emniyet görevlisinin ifadesi alındı. İhbar mektuplarının tarihlerinden de anlaşılacağı üzere uzun yıllar çözülemeyen, kendisine geniş nüfuz alanları yaratmış olan 'kolsuz baron' lakaplı B.A'ya yönelik operasyon Emniyet içinde rahatsızlığa yol açtı.

Aslında her şey 11 Ağustos'ta İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne yönelik Osman F. Paksüt'ün şikayeti, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı Fatih Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararıyla medyada 'organize baskın' tabiriyle verilen olayla başladı. Ergenekon soruşturması datalarının da el koyulması talebiyle Organize Şube'ye yapılan şok baskın yapıldı. Uzun yıllar İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı olarak görev yapan yeni Organize Suçlar Şube Müdürü Selami Yıldız'ın 'hazırlık soruşturması gizliliğinin ihlal edilebileceği' gerekçesiyle dataların verilemeyeceği, verilmesi halinde kendilerinin de dahil olmak üzere herkesin suç işlemiş olacakları konusunda savcılarla bir diyalog yaşadığı alınan bilgiler arasında.

Sabah saatlerinde başlayan 'baskın'da, savcılarla emniyet görevlileri arasında 'seviyeli' bir hukuk tartışmaya yol açtığı, karşılıklı hukuki argümanlar havada uçuşduğu ve Şube Müdürü Selami Yıldız'ın direnmesi, Saat 17:00 itibariyle Ergenekon savcısı devreye girmesi, Sultanahmet Birinci Ağır Ceza Mahkemesine itiraz yoluyla arama ve el koyma son bulur. Kamuoyunda Ergenekon davasına yönelik en ciddi girişim şeklinde yorumlanan baskın Organize'nin direnciyle sonuçsuz kalır. Bir görüşe göre de bu, Emniyet'e yönelik yeni “baskınların” önünü kesti.

İki olayın merkezinde yer alan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Selami Yıldız yeni atama furyasıyla birlikte Ümraniye Emniyet Müdürü oldu. Yıldız'ın hem Ergenekon baskınındaki rolü, hem de fuhuş operasyonunu bizzat yönetmiş olması bazı çevrelerin hoşnutsuzluğuna neden olduğu biliniyordu. Bu rahatsızlık fuhuş operasyonu haberi yapılırken ortaya çıktı. Bizatihi operasyonu yönetmesine rağmen ismi fuhuş haberlerinde rüşvete muhatap olan ve reddeden emniyet müdürü olarak geçti. Haberi veren Hürriyet ertesi gün manşetten kendi haberlerinde rüşvete muhatap olan ve reddeden kişi olarak adı geçen kişinin Organize Şube Müdürü Selami Yıldız değil bir başka müdür S.H olduğunu duyurdu. Daha sonra da Emniyet Müdürü Selami Hüner'in de aslında rüşvete muhatap bile olmadığı öğrenildi.

Bakırköy İlçe Emniyet müdürlüğünden rutin bir tayinle 15 gün önce Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nde başlayan ve bir gasp operasyonuna karıştığı iddiasıyla göz altına alınıp tutuklanan F.M.Ç.'nin ismi de “Organize Şube'nin adamları suça karıştı” şeklinde sunuldu. Fuhuş operasyonu çerçevesinde 2 kişi tutuklandı, 12 kişi yer değiştirdi. Organize atamalarından bir gönce “100 emniyet görevlisi tayin yapıldı niye müdürler orada' şeklinde haberlerin yapıldı. Bu haberlerden sonra organize şubenin yeni müdürünün tayininin çıkması, aslında Fuhuş haberlerinde isimlerin 'sehven' değil bilinçli olarak karıştırıldığının, spekülasyonun 'organize' yapıldığının göstergesi olarak değerlendiriliyor. İki ay önce Organize Şube Müdürlüğü'ne şimdi ise Ümraniye Emniyet Müdürü olan Selami Yıldız İstanbul'da çete, terör ve istihbarat uzmanı olarak tanındı.
Kaynak:
Bu haber toplam 8478 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri