Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul için tarihi adım

09.07.2010 16:42
Fatih'te, Tarihi Yarımada kurulması için YTÜ ile Fatih Belediyesi arasında protokol imzalandı.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Tarihi Yarımada'nın envanterinin çıkarılması, restorasyonlarının organize edilmesi gibi amaçlara hizmet etmesi için ''Tarihi Yarımada Enstitüsü'' kurulmasının planlandığını bildirdi.

Fatih'te, Tarihi Yarımada Enstitüsü kurulması için YTÜ ile Fatih Belediyesi arasında protokol imzalandı.

YTÜ Rektörlük binasında düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Rektör İsmail Yüksek, Fatih Belediyesi başta olmak üzere belediyelerle ortak çalışmalar yapmak projeler geliştirdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Yüksek, belediye ve üniversitelerin iş birliğinin, şehir planlaması açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, ''Kurmayı planladığımız Enstitü, Tarihi Yarımada'nın envanterinin çıkarılması, restorasyonlarının organize edilmesi için hizmet edecek'' dedi.

Fatih Belediyesinin, Enstitü için Yedikule Mahallesi'nde 5 bin 400 metrekarelik binayı 20 yıl boyunca YTÜ'nün hizmetine verdiğini belirten Yüksek, Tarihi Yarımada'nın adına yakışır bir şekilde korunması için bir çalışma başlatmış olmalarından büyük mutluluk duyduğunu, bilim dünyasındaki teorik bilgilerin yaşam bulacağını kaydetti.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de Tarihi Yarımada'yı gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak için büyük bir çaba gösterdiklerini belirterek, ''Enstitü ile ilçede yaşayanların Tarihi Yarımada hakkında bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve toplumsal farkındalık oluşturulması konusunda akademik düzeyde önemli gelişmeler kaydedilecektir. YTÜ bünyesinde kurulacak olan Enstitü ile göz bebeğimiz olan Tarihi Yarımada'nın sorunlarına çözüm üretilecek'' diye konuştu.

Fatih'in geleceği konusunda akademik çevrelerle işbirliğinin çok önemli ve elzem olduğunu vurgulayan Demir, yerel yönetimlerin, akademisyenlerin ve sivil toplum kuruluşlarının her zaman işbirliği içinde olması gerektiğini kaydetti.


AA

 

Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri