Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul ile Güneydoğu arasında ‘Sevgi Köprüsü’ kuruldu

30 Nisan 2008 / 06:32
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün “Sevgi Köprüsü Projesi” kapsamında 27 ilden İstanbul'a getirdiği 1600 öğrenciden her ili temsilen birer öğrenci İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etti.
 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlediği “Sevgi Köprüsü Projesi” kapsamında 27 ilden İstanbul'a getirilen 1600 öğrenciden her ili temsilen birer öğrenci İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı'nda gerçekleşen ziyarette çocuklarla tek tek tokalaşarak sohbet eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasında “Türkiye olarak 71 milyonluk büyük bir aileyiz ve Aziz Atatürk'ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği 23 Nisan'ı ulusça kutluyoruz. Ülkemizin yarınlarını sizin gibi iyi yetişmiş çocuklarımıza bırakacağımız için çok mutluyuz” dedi.

İstanbul Anadolu'ya önemli yatırımlar yapıyor…

Dünyanın büyük bir hızla geliştiğini ve Türkiye'nin bu gelişim sürecinin dışında kalmaması için genç nüfusunu çok iyi eğitmesi gerektiğini ifade eden Kadir Topbaş, yalnız İstanbul'un değil, tüm Türkiye'nin sorumluluğunu omuzlarında hissettiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak destek amacıyla Anadolu'daki bazı illerde yatırım yaptıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, Diyarbakır'da bir okul, bir stat, Batman ve Patnos'ta bir okul, Zonguldak'ta büyük bir park yaptıklarını, Batman'da bir stat yapmayı düşündüklerini anlattı. Güçleri oranında Türkiye'nin her noktasına ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Topbaş, “Bu ülke bizim. Çocuklarımızı, gençlerimizi iyi yetiştirmek, sevgi, kardeşlik aşılamak, bize düşen en büyük görev. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Globalleşen dünyada işimiz gittikçe zorlaşıyor. Türkiye'nin önü açık, kaynakları yeterli. Ayrışmadan, bir araya gelerek duyguları, sevgiyi paylaşmak, geleceğe yürümek zorundayız” diye konuştu.İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de “Sevgi Köprüsü Projesi” fikrinin kendilerine ait olduğunu belirterek, buradaki öğrencilerin duygu ve düşüncelerini öğrendiğinde ne kadar doğru bir iş yaptığını gördüğünü kaydetti. Özer, “Sevgi köprümüz gelecek yıllarda giderek daha da büyüyerek sürecek. Gelecek yıl daha fazla öğrenci getireceğiz” dedi.

Çocuklar İstanbul'dan mutlu ayrılıyor…

Ziyarette 27 ili temsilen gelen öğrenciler de tek tek söz alarak duygularını ifade ettiler. Öğrenciler, çekinerek geldikleri İstanbul'dan mutlu olarak ayrılacaklarını ifade ederek, artık İstanbul'da da bir aileleri olduğunu belirttiler. Hakkari'den gelen Şehriban Yalçın, Hakkari denince herkesin aklına çatışma ve eşkiyanın geldiğini belirterek, “Biz de bu çatışmalardan memnun değiliz. Bunların olmaması için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Biz okuyarak katkı yapmak istiyoruz. Basın mensuplarından ricamız, Hakkari'yi kötü yansıtmasınlar” diye konuştu.

Bingöl'den gelen Ayetullah Kelbat da, İstanbul Boğaz Köprüsü nasıl Asya ve Avrupa yakasını birbirine bağlıyorsa, “Sevgi Köprüsü” projesinin de doğu ile batıyı birbirine bağladığını söyledi. Kendisinin daha önce doğu ile batıyı farklı iki ülke gibi gördüğünü, ancak İstanbul'a geldikten sonra bunun yanlış olduğunu anladığını ifade eden Kelbat, bu projeyi hazırlayanlara ve kendilerini misafir eden ailelere teşekkür etti.Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından öğrencilere içinde birer kalem seti ve dijital fotoğraf makinesi bulunan hediye paketleri hediye etti. Aynı paketlerin proje kapsamında İstanbul'a gelen 1600 öğrencinin tamamına verileceğini dile getiren Başkan Topbaş, daha sonra öğrencilere makam odası ile Meclis Salonu'nu gezdirdi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Proje kapsamında 27 ilden 1 öğretmen nezaretinde 19 Nisan'da İstanbul'a gelen 40'ar öğrenci, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen ailelerin yanında misafir edildi. Kaldıkları süre için İstanbul'daki tarihi ve turistik mekanları da gezen öğrenciler, 27 Nisan'da İstanbul'dan ayrılacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

Bu haber toplam 9342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri