Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da operason: 26 gözaltı

27.03.2009 16:01
İstanbul'da 16 ayrı ilçede gerçekleştirilen kaçak akaryakıt operasyonlarında, 54 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi, olayla ilgili 26 kişi yakalandı.
İstanbul Emniyete Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülke ekonomisine büyük zarar veren ve haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgütlü bir yapı içerisinde akaryakıt kaçakçılığı yapan gruplara yönelik gerçekleştirilen planlı operasyonlar kapsamında 26 kişinin gözaltına alındığı belirtilti.

Bazı akaryakıt istasyonlarında ve TIR garajlarında 54 ton kaçak akaryakıtın elde edildiği operasyonlarda ayrıca, akaryakıtın temini ve dağıtılmasında kullanılan 2 adet deniz ve 4 adet kara aracı ile 8 adet akaryakıt tankına el konulduğu kaydedildi.

Şüpheliler, emniyette tamamlanan işlemlerinin ardından ''Suç işlemek için örgüt kurmak'', ''Örgütlü halde 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefet'', ''5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanununa muhalefet'', ''213 Sayılı Vergi Usul Kanununa muhalefet'' ettikleri iddialarına ilişkin Küçükçekmece Adliyesi'ne gönderildiler.

Emniyet yetkilileri, mazot kaçakçılığı yapan 3 ayrı grubun Yenikapı'dan Tekirdağ'a farklı noktalarda Marmara Denizi'nden geçen transit gemilerden kaçak akaryakıt temin ettikleri, bunları çeşitli akaryakıt istasyonlarında ve TIR parklarında sattıklarının belirlendiğini bildirdiler.

Gaziosmanpaşa'da düzenlenen operasyonda, aynı yolla kaçak akaryakıt temin eden ve bunları sahip oldukları iki akaryakıt istasyonunda satan Ö.K ve A.K'nın gözaltına alındığını belirten yetkililer, iki akaryakıt istasyonunda 20 ton kaçak akaryakıt ele geçirildiğini kaydettiler. Bu istasyonlara Maliye Bakanlığınca 300 bin TL ceza kesildiğini vurgulayan yetkililer, şüphelilerin ayrıca şehirler arası taşımacılık yapan bir otobüs firmasının da sahip olduğunun tespit edildiğini dile getirdiler.

AKARYAKIT İSTASYONLARINDA DENETİMLER

Öte yandan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2008 yılı başından bu yana İstanbul'da bulunan 709 lisanslı ve yetkili akaryakıt istasyonunun 650'sinde ''ulusal akaryakıt markeri'' ile gerçekleştirilen denetimlerde, kaçakçılıklık ve vergi usulsüzlüğü yapıldığı tespit edilen 95 istasyon hakkında yasal işlem yapıldığını, 12 istasyonun da mühürlendiği bildirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri