Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlginç karara tepkiler çığ gibi

19.09.2009 01:16
Ergenekon 1. İddianamesinde yer alan resmi bir belgeyi köşesinde kullanan Şamil Tayyar’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesi davayı yazan gazetecilere sansür ve gözdağı tartışmasına yol açtı
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Ergenekon 1. İddianamesi’nin eklerinde yer alan Güler Kömürcü ile Tuğrul Türkeş arasındaki telefon konuşmasına yer verdiği 12 Eylül 2008 tarihli köşe yazısından dolayı “haberleşmenin ve özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle Şamil Tayyar hakkında 1 yıl 6 ay hapis cezası kararı aldı. Tayyar’ın cezası önce iyi hal nedeniyle 1 yıl 3 aya düşürüldü ardından da ceza ertelenerek, “5 yıl adli denetime tabi tutulması” kararı verildi.

YARGITAY’A İTİRAZ YOLUNU DA KAPATTI

Mahkeme, davayla ilgili “Gerekçeli kararın” açıklanması geriye bıraktı. Bu durum Tayyar’ın Yargıtay’a temyize gitme yolunu da fiilen kapattı. Bu durum benzer davalara emsal oluşturulması ve Ergenekon davası iddianamesinden ve eklerinden haber yapılması yolunu kapatıyor. Bütün avukatlara dağıtılan belgeler, medya organlarının internet sitelerine orijinal halleriyle de konmuştu. Karara gazeteciler de sert tepki gösterdi:

Alper Görmüş (Taraf yazarı): Karar diğer gazeteciler için “Demoklesin Kılıcı” gibi asıldı. Tarafsız yargı” tiyatrolarına girmemek gerek, herkes kartını açtı. Karar hiç mantıklı değil. Ergenekon sürecini durdurma sulandırma çabalarının bir parçası olarak görüyorum. Bu benzer davaların açılabileceği anlamına geliyor.”

Zaman Gazetesi Gen. Yay. Yön: Ekrem Dumanlı: Yargının kamuoyuyla paylaştığı dosyanın ceza davasına dönüştürülmesi yeni bir sansür anlamına gelir. Özel hayatın korunması kadar basın özgürlüğünün korunması da önemlidir.

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas: “Basın özgürlüğü diye mangalda kül bırakmayanların buna da tepki göstermeli. Şamil Tayyar Ergenekon konusunda iddianameleri dosyaları en iyi inceleyen gazeteci. Bu çabasından dolayı ceza alması çok ayıp, çok yanlış. Bu karar hukukun üstünlüğü diyenlere ders olmalı. Anayasaya göre Anayasa Mahkemesi kararları da gerekçeyle birlikte açıklanmak zorundadır. Burada gerekçe açıklanmadığı için Yargıtay’a gidilemiyor.”

KARAR ÇOK SAÇMA VE KABUL EDİLEMEZ

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay: “Bu görüşme iddianamenin ekleri arasında yeralmıştır. Bu da kamuoyuna mal olmuştur. Her kesin internetten rahatlıkla ulaşabileceği ve alenileşmiş bir görüşmenin dava konusu olması ve hapisle cezalandırılması kabul edilemez. Kararı çok saçma buluyorum.”

STAR
Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri