Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul`da 190 evi su bastı

31.10.2009 17:04
Kadir Topbaş, İstanbul`da etkili olan sağanak yağmur nedeniyle 190 ev ve iş yerini su bastığını söyledi.
Ölen ya da yaralanın olmadığını kaydeden Topbaş, "Çok yoğun yağmasına rağmen ciddi bir problem yaşamadık. Yağışlar özellikle Anadolu yakasında etkili oluyor. Yarın öğleye kadar devam edeceği bilgisini aldık." dedi. Kadir Topbaş, Ayamama Deresi`ndeki yıkımlara Pazartesi günü devam edeceklerini belirtti. Afet Koordinasyon Merkezi`nde (AKOM) çalışmaları izleyen Kadir Topbaş, Cihan Haber Ajansı`na açıklamalarda bulundu. Meterkareye 85 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Topbaş, "Dün başlayan bugün de yoğunlaşan yağmurun etkisi altındayız. Daha çok Anadolu yakasında etkisini gösterdi. Kartal Cevizli`deki Bülbül Deresi ile Sultanbeyle Uzun Dere`de yağış etkili oldu. Bize gelen ihbarlara göre 190 ev ve iş yerinde su baskını yaşandı. Çok yoğun yağmasına rağmen ciddi bir problem yaşamadık. Ekipler çeşitli noktalarda tedbirlerini alıyor. Yarın öğleye kadar devam edeceği bilgisini aldık. Şu ana kadar can kaybı ve yaralanma olmadı, çok yoğun bir sel baskını da olmadı. Sultanbeyli`de etüt yapılan bir okulda su baskını olduğu ihbarı geldi. Bahçe duvarı yıkılarak biriken su tahliye edildi." diye konuştu.

Belediye olarak her türlü tedbiri aldıklarını söyleyen Topbaş, "Ekipman olarak çok güçlüyüz. Gerektiğinde tüm İstanbul genelinde müdahale yapabiliriz. 100 araç ve 300 personel görev alıyor. Zaten kameralarla yağış alan bölgeler izleniyor. Meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda da yağmur hareketliliği takip ediliyor. Yağmurun bastıracağı yerlerde ön çalışmalar yapılıyor." dedi.

E-5`te yağmur sularının tahliyesi için yapılan menfezlerin yetersiz kaldığını ifade eden Topbaş, "Daha önceki yağışlar daha azdı. Bu menfezler ona göre yapılmış. Mevsim değişikliğinin getirdiği ciddi yağışlara artık yeterli olmuyor. Menfezlerin yerleri tespit edildi, bu menfezler genişletilecek." ifadelerini kullandı

"AYAMAMA`DA YIKIMLARA PAZARTESİ DEVAM EDECEĞİZ"
Dere yataklarına yapılan binalarla ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Kadir Topbaş, "Daha önce dere yataklarına yapılan yapılar var. Maalesef bu bir gerçek. Bunlar kendilerini biliyor hangi notlarda olduğunu. `Yıllardır hiçbir şey olmadı` demek de mümkün değil. Yüzyılda bir defa olması geri dönülmeyen olumsuzluklara sebebiyet veriyor. Bu durumlara karşı tedbirli olunmalı. Yönetim olarak tedbirimizi alıyoruz. Dere taşkın alanlarına yapılacak yapılarda hangi seviyeden sonra yaşam alanı olabileceği konusunda çalışma yapıyoruz. Oradaki taşkın seviyesi 50 santimetre, 1 yada 2 metre ise bunlar dikkate alınacak. Bunun altındakilere izin verilmeyecek." diye konuştu.

Ayamama Deresi`ndeki yıkımlara da değinen Topbaş, "Bina sahiplerine teşekkür ediyomu. Çoğu binalarını kendileri yıktı ve düzenledi. Biz de verdiğimiz süre dolduğu için ekibimizle girdik ve ciddi anlamda uygulamamızı yaptık. Pazartesi günü yıkımlara devam edeceğiz. Bazı bina sahipleri toparlanmak ve kendileri yıkmak için süre istediler. Bu nedenle yıkımları Pazartesi gününe bıraktık." dedi. Barajlardaki doluluk oranının yüzde 80`e ulaştığını belirten Topbaş, bu oranın son 10 yılın en yüksez rezervi olduğunu ifade etti...

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri