Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul susuz kalıyor

08 Temmuz 2008 / 17:11
Kırmızı alarmİstanbul'da su krizi kapıda... Barajlardaki su seviyesinin kırmızı çizgiye indiği Megakent'te, yağmur yağmazsa en geç 3 ay içinde büyük su krizi patlayacak.

TOPBAŞ TASARRUFA İŞARET ETTİ
15 milyon civarındaki nüfusuyla birçok ülkeden bile daha büyük olan İstanbul'da su krizi kapıda... Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlardaki su seviyesinin kırmızı çizgiye indiğini belirterek, "Tasarruf yapmazsak sıkıntı yaşarız" diye konuştu.

ŞU ANKİ DOLULUK ORANI % 31.79
Topbaş'ın bu sözlerinin ardından, TAKVİM barajlardaki net tabloyu araştırdı. İstanbul'un 2-3 aylık suyu kaldığını ifade eden yetkililer, "Her gün 2 milyon metreküp suyun tüketildiği Megakent'teki barajların şu anki doluluk oranı yüzde 31.79" dedi.


Suda kırmızı alarm

Yağışların azaldığı sıcak yaz günlerinde, barajlar kırmızı çizgiye dayandı Topbaş, yaptığı açıklamada 'Melen'de azalma var, tasarrufa devam' dedi.

İstanbul'un su sorunu her geçen gün ciddiyetini artırıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yaptığı açıklamada İstanbul da dahil Türkiye'nin her yerinde susuzluğun ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. Melen Çayı'nda bir azalma olduğunu dile getiren Topbaş, "Susuzluk her daim gündemde. Kesinlikle azalma var. Biz şu anda su tedariklerimizle ilgili ciddi şekilde çalışıyoruz ve bunlar 3-4 yıl daha zaman istiyor. Melen'e bir baraj yapılması, şu kadar yıl rezerv edilen suyun gelmesi, belki 1 yılı aşkın zaman istiyor" dedi.

'İDARE EDİYORUZ AMA...'
Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, İstanbullular'a da çağrıda bulundu. Başkan, "Yaşam kaynağımızın kullanımı konusunda İstanbullular'ın tasarrufa devam etmesi gerekiyor. Tabii ki sıkıntımız var. Tehlikeli çizgideyiz şu an ve idare ediyoruz" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri