Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul trafiğinde yeni alternatif

21 Mayıs 2008 / 17:17
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş tarafından "denizden taksi çağırma" anlayışıyla projelendirilen "Deniz Taksi" uygulamasının ilk aracı suya indirildi
İDO`dan yapılan yazılı açıklamaya göre, deniz taksiler, yurt dışındaki benzerlerinden farklı olarak tarife dışı çalışacak. İstanbul trafiğinde yeni bir alternatif yaratacağı düşünülen deniz taksi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla projelendirildi. Uygulamayla İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırma imkanına kavuşacak ve zaman kaybetmeden dilediği noktaya ulaşabilecek.

Deniz taksiler, projenin istenilen seviyeye ulaşması halinde İstanbul Boğazı`nın iki yakası arasında, Marmara Denizi kıyıları ve Adalar güzergahlarında da yaygınlaştırılacak.

Şehir içi kara ulaşımında kullanılan taksiler ile aynı anlayışıyla projelendirilen deniz taksiler, telefonun yanı sıra cep telefonundan SMS atılarak da çağrılabileceği gibi, bu yolla deniz taksi çağıran yolcular, taksinin yanaşma noktası, saati ve ücret bilgisiyle ilgili teyit alabilecekler. Ayrıca, deniz taksilerde yolculara kredi kartı ile ödeme yapma imkanı da sunulacak.

New York, Avustralya, Yeni Zelanda, Venedik ve Roterdam`da bulunan ve "Water Taxi" adı verilen taksiler, çoğunlukla tarifeli toplu taşıma özelliğine sahip. İstanbul`daki uygulamada ise dünyada ilk defa tek bir çağrı merkezine bağlı çalışan, telefon ya da SMS yoluyla istenilen sahile çağrılabilen araçlar kişisel hizmet verecek.

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacılığında tercih edilen katamaran gövde yapısında üretilen deniz taksiler, İstanbul Boğazı için yüksek manevra kabiliyetini mümkün kılan 2 motora sahip bulunuyor.

Deniz taksiler, kompozitten üretilmiş ve 8 bağımsız bölümden oluşan gövde yapıları ile yüksek seyir güvenliği sağlıyor.
Çağrı merkezi kanalıyla çağrılacak deniz taksilerle ilgili müşterisine gidilecek duraklar, mesafe ve ücret bilgileri önceden bildirilecek. Nakit veya kredi kartı ile ödeme imkanı bulunan deniz taksilerde yazar kasa fişi kesilecek. Şartnameye göre, deniz taksilerin ücretleri gündüz 15 YTL`den başlayacak ve her deniz mili 10 YTL olacak. Gece ise açılış 20 YTL ve her deniz mili 15 YTL`den ücretlendirilecek.

Deniz taksi ücretleri, güzergahlara göre şöyle belirlendi:
Güzergah                 Mesafe      Fiyat     Süre
Beylerbeyi - Ortaköy  1,7 Mil    32 YTL      6 dakika
Kalamış - Bebek        7,1 Mil    86 YTL       23 dakika
Çengelköy - Beşiktaş 2,3 Mil   37 YTL       7 dakika
Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri