Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'u gezdi Türk karşıtlığını bıraktı

06.10.2010 03:29
Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine sert bir şekilde muhalif olan Belçika'nın aşırı milliyetçi Lijst Dedecker Partisi Milletvekili Jurgen Verstrepen, İstanbul'u gezdikten sonra fikrini değiştirdi.

Türkiye'nin AB üyeliğine muhalif olan Belçika'nın aşırı milliyetçi Lijst Dedecker Partisi Milletvekili Jurgen Verstrepen, İstanbul'u gezdikten sonra fikrini değiştirdi. 
 
Ziyaret çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşen Verstrepen, ülkeye dönüşünde kaleme aldığı makalede partisinin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı tutumunu sorguladı. Belçikalı parlamenter, yazısında "Türkiye'nin AB'ye üye olmasına izin vermemenin akıllıca olacağını düşünmüyorum." dedi.

LDD'den önce göçmenleri ve Müslümanları her fırsatta hedef alan aşırı sağcı Flaman Menfaati (Vlaams Belang) partisine üye olan Verstrepen, kişisel sitesinde yer alan makalesinde, "Türkiye'nin AB'ye üye olmasına izin vermemenin akıllıca olacağını düşünmüyorum. Avrupa her zamankinden çok Türkiye ile ilişkilerinde ciddi olmalı." görüşüne yer verdi.

Türk ekonomisinin büyümesi ve dinamiği göz önünde bulundurulduğunda Ankara'nın Birlik'e alınmasının AB'nin ekonomik büyümesi için iyi olacağını vurguladı. Sağcı milletvekili, yazısında, "Türkiye'de yüzde 11,4'lük bir ekonomik büyüme var. İşsizlik çok hızlı bir şekilde düşüyor ve bu tempoda Türkiye'nin 20 yıl içinde ek işgücüne (göçmenlere) ihtiyacı olacak. Az zaman sonra Avrupa'ya ihtiyaçları kalmayacak ve Avrupa artık AB'ye gelmeleri için yalvaracak. O ülkede dönen nakit AB'nin boş kasaları için gitgide daha da ilginç oluyor." ifadelerini kullandı. Bu ekonomik göstergelerin, aynı zamanda "Türkler AB'yi istila edecek" şeklindeki korkuların da yersiz olduğuna işaret ettiğini dile getirdi.

Flaman vekil, yazısında Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması sebebiyle Birlik'e alınmaması gerektiği yönündeki argümanları da hatırlattı. Verstrepen, ancak konuyla ilgili İstanbul'da bir uluslararası politika danışmanının kendisine "Bak, burada kilise, cami ve Yahudi tapınağı arasında oturuyoruz. Ve daha nicelerini unutuyorum. Tarihimiz hep böyle oldu. Bunların hepsinin ne kadar zor bir arada olduğunu biliyoruz ama korkumuz yok bunun üstesinden gelebiliriz." dediğini ve buna inandığını kaydetti.

Sağcı milletvekilinin değindiği bir diğer konu ise Türkiye'nin Ortadoğu'da yükselen profili oldu. Türkiye'nin bölgede istikrar için çaba harcadığına dikkat çeken Verstrepen, "Türkiye modern bir İslam ülkesi olarak Ortadoğu'da öncü rolünü üstlenebilir. Bu, AB'nin İslam karşıtı olmadığını gösterdiği gibi İslamiyet ile demokrasinin bir arada olabileceğini gösterir." diye yazdı.

ZAMAN

Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri